Koronawirus: Obostrzenia w Polsce o tydzień dłużej

Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. Adam Guz/KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. Adam Guz/KPRM

Obostrzenia w Polsce zostaną przedłużone do 18 kwietnia, poinformował dziś (7 kwietnia) minister zdrowia Adam Niedzielski. Restrykcje miały początkowo obowiązywać do 9 kwietnia.

 

 

„Analizowaliśmy na bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne”, podkreślił minister Adam Niedzielski w trakcie dzisiejszej (7 kwietnia) konferencji prasowej.

Dziś – w środę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 910 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 638 osób.

„Patrzymy na to, czy trend zmniejszonej liczby zachorowań będzie kontynuowany. Mamy perspektywę przyspieszenia szczepień i coraz większą liczbę ozdrowieńców. Przyspieszenie szczepień będzie angażowało samorządy i mam nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy stanie się on realną przeszkodą dla rozwoju pandemii”, zaznaczył minister.

Niedzielski podkreślił, że obecny spadek zachorowań – przed świętami wielkanocnymi notowano około 30 tys. zakażeń dziennie – jest związany z okresem świątecznym i faktem, że to wtorek, a nie jak zwykle poniedziałek był pierwszym dniem poświątecznym. „Reprezentatywne informacje, to z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli tak naprawdę dopiero w kolejnych dniach”, zwrócił uwagę szef MZ.

Jakie restrykcje obowiązują w Polsce?

W całej Polsce od soboty (27 marca) obowiązują nowe przeciwepidemiczne restrykcje. Dotyczą m.in. zamknięcia wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2. Otwarte mogą być tylko te składy, które oferują sprzedaż hurtową dla realizacji trwających już projektów budowlanych.

Z kolei w innych sklepach oraz placówkach, np. w urzędach pocztowych, obowiązują bardziej rygorystyczne wymogi co do ilości obecnych w nich. naraz osób – to 1 osoba na 20 m2 dla placówek o powierzchni powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje z taki sam limit osób, jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego, czyli 1 osoba na 20 m2. Do tego obowiązkowy odstęp 1,5 m między wiernymi i zakładanie maseczki.

W całej Polsce zamknięte są także salony fryzjerskie, kosmetyczne czy manicure/pedicure. Natomiast w przedszkolach i żłobkach przyjmowane są tylko dzieci osób, które wykonują kluczowe dla obecnej sytuacji zawody – pracowników służby zdrowia, policji, straży pożarnej czy wojska.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister Niedzielski wyraził nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania.

Koronawirus: Nowe obostrzenia w Polsce. Przedszkola, żłobki i salony fryzjerskie zamknięte, ale kościoły otwarte

Nowe restrykcje mają obowiązywać od najbliższej soboty (27 marca) przez co najmniej dwa tygodnie, czyli do 9 kwietnia.