Koronawirus: Koniec obowiązku szczepień w Austrii

Austriacki minister zdrowia Johannes Rauch, źródło: Flickr/Die Grünen, fot. Karo Pernegger (CC0 Public Domain)

Austriacki minister zdrowia Johannes Rauch, źródło: Flickr/Die Grünen, fot. Karo Pernegger (CC0 Public Domain)

Pierwszy europejski kraj, który uczynił szczepienie przeciw COVID-19 obowiązkowym, wycofuje się z tego rozwiązania. Austriacki minister zdrowia przyznał przy tym, że pomysł okazał się chybiony, bo wprowadzenie obowiązku nie zachęciło opornych do szczepienia się.

 

W Austrii pomysł wprowadzenia obowiązku zaszczepienia się przeciw COVID-19 pojawił się w listopadzie 2021 r. Rząd w ten sposób chciał przekonać do zaszczepienia się jak największą liczbę mieszkańców kraju.

Po długich sporach ostatecznie obowiązek wprowadzono dopiero w lutym 2022 r., a dorosłe osoby, który bez jakichkolwiek przeciwwskazań lekarskich odmawiały zaszczepienia się, otrzymywały kary finansowe.

Koronawirus: Znów wzrost liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialne za to dwa nowe warianty patogenu?

Dane państwowego brytyjskiego biura statystycznego ONS wskazują na pierwszy od dwóch miesięcy wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Szczepienie na koronawirusa już nie obowiązkowe

Obowiązek szczepienia znika jednak w Austrii dziś (23 czerwca). Jak wyjaśnił austriacki minister zdrowia Johannes Rauch, zmiana wynika z tego, że dominującym wariantem koronaiwrusa stał się Omikron, który wyparł wariant Delta.

Ten drugi z wariantów, dużo częściej atakujący płuca chorego, łatwiej doprowadzał do ciężkiego stanu lub zgonu i podnosił wskaźniki hospitalizacji z powodu COVID-19. Omikron, dzięki temu, że szybciej się rozprzestrzeniał, wyparł swojego groźniejszego „kuzyna”.

A ponieważ miejsc dla chorych na COVID-19 w austriackich szpitalach teraz nie brakuje i służba zdrowia nie jest tak przeciążona z powodu pandemii, resort zdrowia odstąpił od polityki zmuszania mieszkańców Austrii do szczepień.

Ponadto, co przyznał minister Rauch, wprowadzenie obowiązku szczepień wcale nie sprawiło, że oporni dali się do immunizacji przeciw koronawirusowi przekonać, za to doprowadził do napięć społecznych. „Podzielił nawet między sobą rodziny” – stwierdził szef resortu zdrowia.

Korea Północna stanie się źródłem nowych mutacji koronawirusa?

Sprzyjają temu warunki – nikły odsetek osób zaszczepionych i międzynarodowa izolacja kraju.

Obowiązek może jednak wrócić

Możliwe jest jednak przywrócenie obowiązku szczepień od 1 września, gdyby sytuacja epidemiczna w Austrii zaczęła się znów pogarszać. Ale na razie austriackie Ministerstwo Zdrowia ocenia obecnie, że obowiązek powinien dotyczyć tylko osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19 lub zgon.

Chodzi tu o osoby starsze, cierpiące na niektóre choroby przewlekłe (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa) oraz osoby z obniżoną odpornością. Tyle, że akurat w tych grupach wielu przeciwników szczepień nie ma.

„Kolejne fale zakażeń koronawirusem będą się pojawiać, trzeba będzie więc opracować jasne, rozsądne podejście do tej sytuacji” – powiedział Rauch. Ich opracowanie jednak będzie zależeć od tego czy koronawirus uderzy w Europie jesienią z nową mocą.