Koronawirus: Francja znosi kolejne obostrzenia. Czterostopniowy plan odmrażania gospodarki

francja-atom-energetyka-prąd-elektrownia-macron-pandemia-covid-zolte-kamizelki-wybory-kampania-paliwo

Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Zdjęcie: Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Prezydent Emmanuel Macron przedstawił w czwartek czterostopniowy plan znoszenia obostrzeń związanych z pandemią. Mimo wciąż wysokiego poziomu zakażeń i dużej liczby hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 Francja chce rozpocząć wychodzenie z częściowego lockdownu.

 

Priorytetem dla francuskich władz było otwarcie w tym tygodniu żłobków i szkół podstawowych. „Położyliśmy nacisk na edukację i wdrażamy strategię funkcjonowania w sytuacji pandemii – nawet w obliczu wysokiego wskaźnika zakażeń, dużo wyższego, niż w sąsiednich krajach”, oświadczył Emmanuel Macron.

W przyszłym tygodniu do stacjonarnej nauki powrócą uczniowie szkół średnich. Zniesiony zostanie także zakaz podróżowania między regionami. W mocy pozostanie jednak godzina policyjna, trwająca od 19:00 do 6:00.

UE: Francja gotowa na nowe sankcje przeciwko Rosji? Macron mówi o wyznaczeniu "czerwonych linii"

Zdaniem francuskiego przywódcy Zachód musi wypracować dwukierunkowe podejście w stosunkach z Moskwą.

Stopień drugi, trzeci i czwarty

Od 19 maja, czyli wraz z początkiem wdrażania drugiego etapu rządowego planu, lokale gastronomiczne będą mogły obsługiwać gości na świeżym powietrzu, a przy jednym stoliku będzie mogło siedzieć maksymalnie sześć osób. Godzina policyjna zostanie skrócona i będzie rozpoczynać się o 21:00.

Przewiduje się także otwarcie sklepów, nie sprzedających towarów pierwszej potrzeby, jak również lokali związanych z kulturą i sportem. W wydarzeniach odbywających się wewnątrz budynków będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 800 osób, natomiast w przypadku wydarzeń na zewnątrz limit będzie wynosić 1000 osób.

W trzecim etapie, od 9 czerwca, według planów rządu Francję znów będą mogli odwiedzać turyści, jednak pod warunkiem, że okażą „przepustkę sanitarną” – czyli dowód zaszczepienia przeciwko COVID-19 albo negatywny wynik testu PCR na koronawirusa.

Tego samego dnia restauracje i kawiarnie powrócą do normalnej działalności i obsługiwania gości wewnątrz lokali aż do rozpoczęcia godziny policyjnej, która zostanie skrócona o kolejne dwie godziny i zaczynać się będzie o 23:00.

Na końcu, w czwartym etapie, który rozpocznie się 30 czerwca, godzina policyjna zostanie zniesiona. Zamknięta pozostanie jednak większość dyskotek.

Paryż liczy na poprawę tempa szczepień

Wskaźnik podanych dawek szczepionki przeciw COVID-19 we Francji według danych na wtorek (27 kwietnia) wynosi ok. 30 na 100 mieszkańców kraju, a ogólnie w kraju podano już ponad 20 mln dawek szczepionki. Władze kraju liczą, że w przyszłym miesiącu uda się przyspieszyć szczepienia.

Francja odnotowuje poniżej 30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie, choć jeszcze w tym miesiącu było to o 10 tys. zachorowań więcej. Na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju przebywa ok. 5,8 tys. pacjentów. Liczba ta w ostatnich dniach nieco spadła, podaje agencja Associated Press.

Od początku pandemii zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u prawie 5,6 mln mieszkańców Francji. Z powodu COVID-19 zmarło już ponad 104 tys. osób.