Koronawirus znów przytłacza Europę Środkową. „Medyków od ostatniej fali zakażeń ubyło”

lekarz, koronawirus, pandemia, COVID-19

"Co z tego, że tym razem nie brakuje sprzętu, skoro personelu medycznego od ostatniej fali ubyło?", pytają węgierscy lekarze. / Zdjęcie: Unsplash [Il Vagabiondo]

Wobec gwałtownie rosnącej liczby przypadków SARS-CoV-2 władze Czech i Węgier prawdopodobnie będą musiały wkrótce podjąć decyzje o powrocie do niektórych restrykcji.

 

 

Wczoraj na Węgrzech wykryto 10 265 nowych zakażeń i odnotowano 178 zgonów z powodu COVID-19.

Do respiratorów podłączonych jest obecnie 565 pacjentów, co według lekarzy oznacza, że co najmniej półtora, jeśli nie dwa razy więcej pacjentów covidowych znajduje się w ciężkim stanie i również wymaga stałej opieki, ale póki co nie może na nią liczyć.

Premier: Obostrzeń nie będzie, bo rząd nie chce postępować wbrew opinii publicznej

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że czwarta fala COVID-19 “zapukała do nas bardzo głośno”, ale wykluczył zarówno lockdown, jak o obostrzenia wobec niezaszczepionych.

„Co z tego, że jest sprzęt, skoro brakuje personelu?”

Ponad jedna dziesiąta nowo zdiagnozowanych pacjentów z COVID-19 wymaga hospitalizacji, a rosnąca z każdym dniem o 10 proc. liczba przyjęć do szpitali stanowi ogromne obciążenie dla pogotowia ratunkowego i samych placówek.

„Oddziały ratunkowe nawet w przypadku maksymalnego zwiększenia ich pojemności są przepełnione. Kolejne oddziały są przekształcane na oddziały covidowe, a okuliści, urolodzy, chirurdzy czy pielęgniarki z tych oddziałów są wzywani do pomocy”.

„Co z tego, że tym razem nie brakuje sprzętu, skoro personelu od ostatniej fali ubyło? Niektórzy zachorowali, część umarła, a są i tacy, którzy wypalili się i zrezygnowali. A bez wystarczającej liczby specjalistów nie można mówić o właściwej opiece medycznej, a już na pewno nie o intensywnej terapii”, podkreślają lekarze.

Medycy wyśmiali również nowe rozporządzenie, według którego na każde 20 łóżek na OIOM-ach powinni przypadać co najmniej 1 specjalista, 1 dodatkowy lekarz i 5 pielęgniarek. Ich zdaniem tak mała liczba personelu na tak wielu pacjentów uwłacza jakimkolwiek standardom.

Austria: OIOM-y w salzburskich szpitalach bliskie przeciążenia. Powodem COVID-19

Dyrektor salzburskich placówek powołał już specjalny zespół, który będzie decydował, kogo trzeba umieścić na oddziale intensywnej terapii.

Węgierscy lekarze apelują o ostrzejsze restrykcje

Ogłoszone 27 października nowe przepisy dały pracodawcom prawo do wymagania od pracowników zaszczepienia się na koronawirusa, wprowadziły obowiązek noszenia masek w środkach transportu publicznego i zakaz odwiedzin w szpitalach.

Aby zapobiec nawrotowi wysokiej liczby zgonów z powodu COVID-19 w okolicach Bożego Narodzenia, węgierscy lekarze apelują o dalsze zaostrzenie restrykcji. Postulują m.in. nakaz noszenia maseczek we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej, zakazanie imprez masowych, ograniczenie wstępu do obiektów rekreacyjnych tylko dla osób posiadających certyfikaty COVID oraz zachęta do pracy zdalnej.

W przypadku pracowników służby zdrowia izba lekarska zwróciła się o regulacje w zakresie długości dyżurów, podwyżkę płac i działania na rzecz rozwiązania innych problemów służby zdrowia.

Koronawirus: Austria wprowadziła lockdown dla osób niezaszczepionych

Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, z wyjątkiem dzieci poniżej 12. roku życia i ozdrowieńców, mogą wychodzić z domu tylko w ważnej życiowo sprawie.

Czechy z kolejnym rekordem zakażeń

Z podobnymi problemami, jakie mają miejsce na Węgrzech, zmagają się także Czechy. Wczoraj odnotowano tam najwyższą liczbę przypadków COVID-19 od samego początku pandemii. W ciągu doby wykryto 22 479 przypadków koronawirusa.

W szpitalach przebywa ponad 4 tys. osób z diagnozą COVID-19, z czego 661 na oddziałach intensywnej terapii. Od 20 do 30 proc. czeskich szpitali ograniczyło przyjęcia pacjentów, nie wymagających stałej opieki.

Pomimo rosnącej liczby zakażeń rząd ma problem z podjęciem decyzji o nowych restrykcjach. Dopiero teraz ustępujący premier Andrej Babiš ogłosił nowe obostrzenia, które obejmą osoby niezaszczepione na koronawirusa. „Okazuje się, że wszystkie środki, które do tej pory wdrożyliśmy, były niewystarczające”, powiedział Babiš.

Koronawirus: Holandia wprowadza częściowy lockdown

Kraj notuje bowiem rekordowe liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Od poniedziałku zmiany w zakresie respektowania testów

Od poniedziałku (22 listopada) negatywny wynik testu nie będzie już traktowany tak samo jak świadectwo zaszczepienia. Oznacza to, że do pubów, restauracji czy na imprezy masowe będą mogły wejść tylko osoby zaszczepione lub niedawno ozdrowiałe z COVID-19. Dziś rząd ma ostatecznie zatwierdzić nowe ograniczenia.

Według ministra zdrowia Adama Vojtěcha czeskim szpitalom grozi rychłe przeciążenie. Odsetek osób zaszczepionych w Czechach utrzymuje się poniżej średniej unijnej. W zaszczepiło się 58 proc. obywateli. Jak przekonywał Vojtěch na wczorajszej konferencji prasowej, zaostrzenie restrykcji to jedyny sposób, „by święta Bożego Narodzenia były stosunkowo spokojne”.