Hiszpania: Powrót restrykcji w niektórych regionach. A jeszcze kilka dni temu znoszono obostrzenia

Hiszpania, turystyka, COVID, szczepienia, młodzi, urlop, wakacje, delta, 5 fala

Foto via unsplash.com [Johan Mouchet]

W obliczu rosnącej liczby nowych przypadków COVID-19 związanej z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa wśród nieszczepionych młodych ludzi, władze w niektórych regionach ogłosiły wczoraj (6 lipca) zamknięcie od tego weekendu klubów nocnych. W Hiszpanii zaledwie kilka dni temu – 26 czerwca – zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu.

 

 

W Polsce premier Mateusz Morawiecki ostrzegł wczoraj przed czwartą falą epidemii, którą jesienią może wywołać nowa mutacja koronawirusa. Po wczorajszym posiedzeniu sztabu ws. sytuacji epidemicznej w Polsce uprzedził, że możliwe są w związku z tym kolejne obostrzenia i nie wykluczył jednolitych rozwiązań na poziomie Unii Europejskiej.

Tymczasem w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa, głównie wśród niezaszczepionych młodych osób – w Hiszpanii zaledwie kilka dni temu (26 czerwca) zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu – w związku z dużym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 rozważa się przywrócenie rygorów epidemicznych w kilku regionach, w którym sytuacja wygląda najgorzej, a w innych restrykcje już są przywracane.

Koronawirus: Premier ostrzega przed czwartą falą

Premier Mateusz Morawiecki ostrzegł wczoraj przed czwartą falą epidemii, którą jesienią może wywołać nowa mutacja koronawirusa.

Hiszpania: Kluby nocne i dyskoteki do zamknięcia

We wtorek władze sanitarne kraju poinformowały o zdiagnozowaniu w Hiszpanii 14,1 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu 24 godzin. Jest to liczba nienotowana od lutego w dobowych bilansach służb medycznych.

Ministerstwo zdrowia wskazało, że rekordowy poziom zakażeń wystąpił podczas ostatniej doby w grupie wiekowej 20-29 lat. Na 100 tys. osób z tej grupy przypada już ponad 717 zakażeń, czyli o 77 więcej w stosunku do poniedziałku.

Niepokojące dane doprowadziły do tego, że w niektórych regionach zaostrzane są restrykcje pandemiczne. Władze wspólnot autonomicznych Katalonii i Kantabrii ogłosiły zakaz funkcjonowania nocnych klubów, w tym dyskotek. Obostrzenia w związku z nadejściem w Hiszpanii kolejnej, piątej już fali pandemii COVID-19 wprowadziła też Nawarra i Baleary.

Całkowity zakaz działalności nocnych lokali, w Kantabrii na północy kraju będzie obowiązywał od najbliższego piątku przez kolejne dwa tygodnie. Obostrzenia w działalności placówek rozrywkowych nocą ogłosiły też władze Katalonii. Wyjaśniły, że jedynym dopuszczalnym wyjątkiem w organizacji nocnych zabaw są dyskoteki na świeżym powietrzu. Nie mogą one jednak trwać dłużej niż do godz. 3:00 nad ranem.

Również w innych regionach wprowadzono podobne ograniczenia. od poniedziałku w regionie Nawarry, na północy Hiszpanii, a także na Balearach, gdzie ograniczenia w przemieszczaniu się i korzystaniu z placówek gastronomii i rozrywki wprowadzono po pojawieniu się kilku ognisk infekcji w czterech rejonach tego archipelagu.

Ministerstwo Zdrowia w Hiszpanii podaje, że pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem doszło też do znaczącego wzrostu liczby przypadków zakażeń koronawirusem przypadających na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik ten zwiększył się o 21 do 225.

W poniedziałek (5 lipca) premier Hiszpanii Pedro Sánchez przekazał, że przekroczono poprzeczkę 40 proc. w pełni zaszczepionej populacji. Eksperci wskazują, że należy dążyć do zaszczepienia ok. 80-90 proc., by osiągnąć odporność zbiorową.