Grecja: 150 euro oraz internet w smartfonie. Rząd chce przekonać młodych ludzi do szczepień

Przez pandemię COVID-19 coraz więcej dzieci na świecie traci szansę na zaszczepienie się przeciw innych chorobom / Foto via flickr (CC BY 2.0)

Przez pandemię COVID-19 coraz więcej dzieci na świecie traci szansę na zaszczepienie się przeciw innych chorobom / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Rząd Grecji ogłosił, że młodym ludziom w wieku 18-25 lat zaproponuje „przepustkę wolności” – kartę przedpłaconą na 150 euro za przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19, informuje EURACTIV.com. O inicjatywie poinformował premier Kyriakos Mitsotakis. Oferta jest ważna do końca lipca.

 

 

Grecki rząd chce przyspieszyć akcję szczepień przed letnim sezonem wakacyjnym. „To dług wobec młodych i dowód wdzięczności”, tłumaczył na wczorajszym (28 czerwca) spotkaniu szef greckiego rządu.

Portugalia: Najwięcej zakażeń koronawirusem od lutego. Wariant Delta się rozprzestrzenia

Dzienna liczba nowych zakażeń przekracza w Portugalii od pięciu dni 1,5 tys.

Grecja: Internet i euro zachętą do szczepień

Premier Mitsotakis zapowiedział, że blisko 940 tys. młodych Greków w wieku 18-25 lat (urodzonym w latach 1996-2003), którzy się zaszczepili, lub zaszczepią przeciw COVID-19 co najmniej jedną dawką, będzie mogło otrzymać do końca roku bon o wartości 150 euro. Dodatkową zachętą dla młodzieży ma być darmowy dostęp do internetu w telefonie przez cały sierpień.

Dzięki karcie, nazwanej przez premiera Mitsotakisa „przepustką wolności”, każdy młody Grek otrzyma możliwość pokrycia kosztów podróży i rozrywki, jak bilety lotnicze, rezerwacje hoteli, bilety na koncerty, do kin i teatrów czy muzeów.

Prezentując kartę premier Mitsotakis przyznał, że pandemia i długie miesiące blokady odcisnęły najsilniejsze piętno na życiu młodych ludzi. A ci, jako zdecydowanie bardziej mobilni, powinni być tym mocniej chronieni, przekonywał.

Karta przedpłacona ma więc być nie tylko „spłatą długu” wobec młodzieży, ale i dowodem wdzięczności – jeśli się zaszczepią. Jest to istotne szczególnie przed wakacjami, ale także przed przewidywaną kolejną falą pandemii, tym razem spowodowaną wariantem Delta, „który jest szczególnie groźny dla niezaszczepionych, ale atakuje wszystkich”, powiedział grecki premier.

Ze swojej strony minister stanu i zarządzania cyfrowego Kyriakos Pierrakakis powiedział, że ta decyzja wesprze również sektor kultury i turystyczny w Grecji, które zostały dotknięte pandemią. „Oferując bezprecedensowe zachęty dla młodych ludzi do wyjścia i odkrywania swojej sceny kulturalnej i zabytków, Grecja nie tylko chroni zdrowie publiczne, ale także inwestuje, aby pobudzić nasz cenny przemysł turystyczny”, powiedział.

Z powodu systematycznie spadającej liczby zakażeń, od zeszłego tygodnia w Grecji nie trzeba nosić masek na zewnątrz, a od poniedziałku osoby w pełni zaszczepione mogą wyjść na siłownie czy do pracy, bez potrzeby testowania się na COVID-19.

Obecnie w pełni zaszczepione jest ok. 33 proc. 11-milionowej populacji Grecji. Rząd niepokoi się nie tylko niesatysfakcjonującym odsetkiem zaszczepionych, ale też wzrostem zakażeń wariantu Delta. Gabinet Mitsotakisa chciałby, by przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się przynajmniej 70 proc. rodaków.

Koronawirus: Polska będzie szczepić za pieniądze?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że rząd rozważa wprowadzenie odpłatności za szczepienia przeciwko COVID-19.

Grecja nie jest wyjątkiem. W Polsce loteria szczepionkowa

Nie tylko w Grecji rząd stosuje akcje zachęcające niezdecydowanych obywateli do szczepień przeciw COVID-19. W Serbii w maju władze poinformowały, że każdy obywatel, który przyjmie szczepionkę przeciwko koronawirusowi, otrzyma 3 tysiące dinarów, czyli ok. 25 euro. Władze kraju chciały w ten sposób przyspieszyć kampanię szczepień.

W Polsce od 1 lipca ruszy loteria szczepionkowa, która potrwa do 30 września. Mogą wziąć w niej udział osoby pełnoletnie, które są już po pełnym szczepieniu i zarejestrowały się do loterii poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKO) albo poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień nr 989.

W całym okresie trwania loterii będzie możliwość otrzymania 200 zł i będzie to przyznawane co 500. osobie, która będzie uczestniczyć w loterii, jak i 500 zł, które będzie otrzymywać co 2000. osoba uczestnicząca w loterii.

6 października odbędzie się losowanie nagród finałowych: dwóch nagród pieniężnych w wysokości 1 mln zł oraz dwóch samochodów osobowych Toyota C-HR.