Górna Austria wprowadza lockdown dla niezaszczepionych. Wkrótce podobne zasady w całym kraju?

Thomas Stelzer, Górna Austria

Thomas Stelzer, starosta krajowy Górnej Austrii / Zdjęcie: Flickr, CC BY-ND 2.0 [ÖVP Oberösterreichische Volkspartei]

Od poniedziałku (15 listopada) na terenie Górnej Austrii w życie wejdzie pełny lockdown, oznajmiły wczoraj władze kraju związkowego. Nie obejmie on jednak wszystkich, a jedynie osoby niezaszczepione na COVID-19.

 

 

Decyzja zapadła mimo tego, że zaledwie dzień wcześniej starosta związkowy Thomas Stelzer miał stwierdzić, że „nie ma potrzeby wprowadzania lockdownu”.

„Sytuacja jest dramatyczna. Dlatego wprowadzamy w życie piąty etap planu opracowanego przez rząd federalny i planujemy w poniedziałek wdrożyć lockdown dla osób niezaszczepionych”, oświadczył Stelzer na łamach „der Standard”.

Starosta zmienił zdanie po środowym spotkaniu kryzysowym z ministrem zdrowia Wolfgangiem Mücksteinem, jakie on i jego odpowiednik z Salzburga odbyli w związku z gwałtownie rosnącym wskaźnikiem infekcji COVID-19 w regionie.

Zgodnie z nowymi przepisami niezaszczepieni mogą wychodzić z domu tylko w celach służbowych, a także w celu zrobienia zakupów lub w nagłych przypadkach. Według MSW policja będzie przeprowadzać kontrole losowo.

Austria: Nieszczepieni wiedeńczycy nie pójdą do fryzjera, barów i klubów

Nowe przepisy praktycznie uniemożliwią nieszczepionym mieszkańcom udział w wydarzeniach towarzyskich i życiu kulturalnym austriackiej stolicy.

Podobne restrykcje wkrótce w Salzburgu, a potem w całym kraju?

Austria zmaga się w ostatnim czasie z szybkim wzrostem zachorowań na COVID-19. Tylko wczoraj wykryto prawie 12 tys. nowych przypadków. Najgorzej wygląda sytuacja w Górnej Austrii i Salzburgu, gdzie oddziały intensywnej terapii są niemal zapełnione.

Władze Salzburga (nie miasta, a całego kraju związkowego) rozważają obecnie pójście w ślady Górnej Austrii i wprowadzenie podobnie restrykcyjnych ograniczeń.

Austriacki rząd wprowadził w ubiegłym miesiącu pięcioetapowy program restrykcji. W poniedziałek przeszedł do czwartego etapu, który zakłada m.in. zakaz wstępu osób niezaszczepionych do lokali gastronomicznych, a także udziału w wydarzeniach kulturalnych.

Piąty etap planu przewiduje całkowity lockdown dla niezaszczepionych. Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg oświadczył, że władze są blisko ogłoszenia takich właśnie restrykcji. Odsetek 65 proc. zaszczepionych obywateli określił jako „haniebnie niski”