Państwa G20 zobowiązują się do zapewnienia szczepionek dla całej ludności świata

g20-szczepienia-panemia-COVID19-COVAX-GAVI-kraje-rozwijajace

Zebrani w Rzymie ministrowie zdrowia grupy G20 jednogłośnie podpisali „Pakt Rzymski”, zobowiązując się do zwiększenia wsparcia dla krajów ubogich i wysłania im większej ilości szczepionek przeciw COVID-19. / fot. via Twitter [Roberto Speranza]

Kraje G20 zobowiązały się do działań na rzecz zapewnienia dostępu do szczepień przeciwko COVID-19 całej ludności świata, głównie z krajów rozwijających się

 

 

Zebrani w Rzymie ministrowie zdrowia państw grupy G20 jednogłośnie podpisali w poniedziałek (6 sierpnia) Pakt Rzymski, zobowiązując się do zwiększenia wsparcia dla krajów ubogich i wysłania im większej liczby szczepionek przeciw COVID-19, aby do końca 2021 r. osiągnąć cel szczepień dla światowej populacji, wynoszący 40 proc.

To „wspaniały rezultat”, powiedział włoski minister zdrowia Roberto Speranza, który przypomniał, że zeszłoroczny szczyt G20 zakończył się bez ostatecznej deklaracji. Minister zwrócił również uwagę na wspólne zobowiązanie ministrów zdrowia do ogólnego ożywienia usług zdrowotnych i przyjęcia uniwersalizmu jako kompasu w erze „pocovidowej”.

„Poziom nierówności jest zbyt wysoki i nie jest zrównoważony”, powiedział dziennikarzom Speranza. „Nasze przesłanie jest bardzo jasne: nikt nie może pozostać w tyle w kampanii szczepień”, dodał.

Państwa G20 zobowiązały się do przeznaczenia „znacznych” środków i wysłania szczepionek bezpośrednio do krajów najbardziej niestabilnych. „To już się dzieje, ale musimy wzmocnić system”, powiedział minister.

„Za kilka tygodni odbędzie się spotkanie ministrów zdrowia i finansów. Będzie to decydujący moment, aby określić konkretne środki na sfinansowanie wszystkich wprowadzonych instrumentów”, powiedział Speranza.

11-stronnicowa deklaracja wydana po spotkaniu nie zawierała żadnych nowych zobowiązań finansowych, jednak włoski minister zdrowia potwierdził, że mogą one zostać złożone na wspólnym spotkaniu ministrów zdrowia i finansów G20 w październiku.

Według Gavi Vaccine Alliance, fundusze potrzebne do zapewnienia szczepionek na całym świecie wynoszą 1,7 mld euro.

Minister podkreślił również, że biedniejszym krajom należy również pomóc w produkcji szczepionek na miejscu. „Przenoszenie dawek to za mało. Musimy sprawić, by inne obszary świata były zdolne do produkcji, dzielenia się metodologiami i procedurami”, powiedział.

Spotkanie G20: Ministrowie wypowiadają walkę skutkom pandemii i globalnemu ubóstwu

„Pandemia uwidoczniła potrzebę międzynarodowej odpowiedzi na kryzysy, które przekraczają granice narodowe”, stwierdził kierujący obradami szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio.

Sprzeciw organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe uważają zobowiązania podjęte przez ministrów G20 za niewystarczające.

„W odpowiedzi na pandemię, jeśli chodzi o globalny dostęp do szczepionek, nie podjęto zdecydowanych i konkretnych kroków w celu zdefiniowania średnio i długoterminowych strategii i narzędzi, które w obliczu przyszłych pandemii pozwolą nam położyć kres haniebnym nierównościom w dostępie do leczenia i szczepionek”, powiedziała Sara Albiani, doradczyni ds. globalnej polityki zdrowotnej włoskiego oddziału Oxfam (międzynarodowej organizacji humanitarnej zajmującej się pomocą w krajach rozwijających się) oraz Rossella Miccio, prezeska Emergency (organizacji udzielającej bezpłatnej pomocy medycznej ofiarom wojen, min lądowych i głodu).

Vittorio Agnoletto, włoski rzecznik europejskiego oddziału Right to Care (organizacji non-profit zajmującą się opieką zdrowotną), stwierdził, że „wybór G20, by ignorować proponowane moratorium na patenty na szczepionki jest haniebny i nieprzyzwoity”.

Pakt Rzymski „podziela cel WHO, jakim jest zaszczepienie 40 proc. światowej ludności do końca 2021 r., ale proponuje narzędzia, które były używane do tej pory, jak kolejne akcje zbierania darowizn, podczas gdy inicjatywa Covax (jej celem jest zapewnienie szczepionek przeciwko COVID-19 dla najbiedniejszych państw świata – red.) się nie powiodła czy apel firm o zwiększenie dobrowolnego transferu technologii”, dodał Agnoletto.