Francja: W szkołach po wykryciu zakażenia nauka zdalna tylko dla niezaszczepionych uczniów

Francja, szkoły, szczepienia, COVID, protokół sanitarny, rok szkolny

Francuski minister edukacji Jean–Michel Blanquer zaprezentował w środę (28 lipca) w stacji France Info część protokołu zdrowotnego, który będzie obowiązywał od nowego roku szkolnego. / Foto via unsplash [Taylor Wilcox]

Od września br. tylko niezaszczepieni uczniowie liceów i gimnazjów będą uczyć się w trybie zdalnym przez siedem dni w przypadku wykrycia przypadku koronawirusa w klasie, poinformował w środę (28 lipca) minister edukacji Jean–Michel Blanquer. Pozostali – zaszczepieni uczniowie – będą w tym czasie kontynuowali naukę w szkołach. Ale w szkołach podstawowych klasy mają być zamykane po wykryciu już pierwszego przypadku koronawirusa.

 

 

Francuski minister edukacji Jean–Michel Blanquer zaprezentował w środę (28 lipca) w stacji France Info część protokołu zdrowotnego, który będzie obowiązywał od nowego roku szkolnego. Zgodnie z nim w szkołach podstawowych klasy mają być zamykane po wykryciu już jednego przypadku koronawirusa. Jak na razie brak bliższych informacji dotyczących szczegółów rozwiązania.

W wiosenno-letnich trymestrach nauki we Francji w przypadku wykrycia zakażenia w grupach w przedszkolach oraz w klasach 1-3 szkół podstawowych odwoływano zajęcia danej grupy lub klasy. Z kolei klasom starszym albo odwoływano zajęcia, albo kierowano je na naukę zdalną; decyzja w tej kwestii należała do dyrektora szkoły.

Jednak od września sytuacja ma wyglądać inaczej. W szkołach podstawowych, gdzie dzieci są jeszcze za małe na szczepienie, cała klasa będzie musiała w przypadku pozostać w domu przez 7 dni.

Dla młodzieży  w wieku 12-17 lat rząd Francji zdecydowanie zaleca szczepienia przeciwko koronawirusowi. Obecnie tylko 24 proc. osób w wieku od 12 do 17 lat zostało zaszczepionych do 25 lipca włącznie, podał kanał FranceInfo.

Również w środę minister transportu Jean Djebbari zapowiedział, że według planów rządu wymóg posiadania tzw. paszportu sanitarnego w dalekobieżnym transporcie publicznym (w pociągach wysokiej prędkości TGV oraz w pociągach relacji międzymiastowych) wejdzie w życie między 7 a 10 sierpnia.

Ustawa w sprawie rozszerzenia obowiązku paszportu sanitarnego w miejscach publicznych, w tym w transporcie, jest obecnie rozpatrywana przez Radę Konstytucyjną. Ministerstwo transportu szacuje, że kontrolowanych będzie około 400 tys. pasażerów dziennie.