Francja: Na kawę i ciastko z certyfikatem szczepień. Ustawa „antycovidowa” przyjęta przez parlament

francja-szczepienia-restrykcje-macron-antycovidowa-ustawa-certyfikat-urlop-wakacje-antyszczepionkowcy

Zgromadzenie Narodowe Francji / Zdjęcie: Facebook @AssembleeNationale

Mimo kontrowersji i protestów w całym kraju francuski parlament przyjął w nocy z niedzieli na poniedziałek (25/26 lipca) ustawę „antycovidową”. Zakłada ona obowiązkowe szczepienia pracowników służby zdrowia i innych wybranych zawodów, a także wprowadza szereg miejsc, do których wstęp będą miały jedynie osoby posiadające certyfikat sanitarny.

 

 

Podczas głosowania w izbie niższej parlamentu, Zgromadzeniu Narodowym, 156 głosów padło za ustawą, 60 było przeciw, a 14 posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej, w niedzielę za ustawą, po zgłoszeniu poprawek, opowiedział się również Senat, gdzie 195 głosów było „za”, 129 przeciw, a 17 senatorów wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy odzwierciedla zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona z 12 lipca. Polityk i jego rząd twierdzą, że podejmowane działania są konieczne, aby chronić narażonych na zakażenie koronawirusem i nie obciążyć szpitali, kiedy we Francji rośnie w szybkim tempie liczba nowych infekcji spowodowana wariantem Delta SARS-CoV-2. Według francuskich władz to najlepsza metoda uniknięcia kolejnego lockdownu.

Ustawa, zanim wejdzie w życie, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę Konstytucyjną (instytucję stojącą na straży przestrzegania ustawy zasadniczej). Jest to dodatkowy krok, którego domagał się premier Jean Castex.

Niemcy spierają się o szczepienia. Szef urzędu kanclerskiego zapowiada ograniczenia dla odmawiających preparatu przeciwko COVID-19

Opozycja przekonuje, że poprzez wywieranie presji władze próbują przeforsować program obowiązkowych szczepień.

Na kawę i ciastko z paszportem covidowym

Zgodnie z ustawą obowiązek szczepień został rozszerzony na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów/opiekunów pracujących z osobami starszymi. Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) od początku sierpnia będzie także obowiązywał w kawiarniach i restauracjach. Będzie niezbędny również w wypadku podróży lotniczych oraz pociągów międzynarodowych.

Jest to rozszerzenie już obowiązujących przepisów, które wprowadziły nakaz posiadania certyfikatu w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. muzeach, teatrach, kinach i halach sportowych.

Nowa ustawa zakłada także obowiązkową izolację chorych na COVID-19. Dzięki wprowadzeniu przez rząd poprawek, pracownicy przechodzący zakażenie wirusem nie utracą swoich dochodów.

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

Nowe prawo budzi protesty

W sobotę (24 lipca) około 160 tys. ludzi protestowało w całym kraju przeciw nowym przepisom. Najwięcej, ponad 10 tys. wzięło udział w manifestacji w Paryżu. W stolicy, a także w Lyonie i Marsylii doszło do starć z policją. Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, 71 osób zostało aresztowanych, a 29 członków sił bezpieczeństwa zostało rannych.

Uczestnicy protestów, organizowanych m.in. przez ruch „żółtych kamizelek”, czy polityków skrajnej prawicy, skandowało: „wolność!”, apelując do rządu, że nie powinien im mówić, co mają robić. Pojawiły się również wezwania do dymisji prezydenta Macrona.

„Jesteśmy po to, aby bronić wolności, bronić naszych zdobyczy, które tracimy. Bronimy prawa do wyboru. Nie jesteśmy antyszczepionkowcami, ale to nie jest szczepionka, to eksperyment, czekamy na informacje zwrotne i chcemy zachować prawo wyboru”, powiedział jeden z demonstrujących, Pascal, asystent pielęgniarski, cytowany przez stację BFM TV.

Czechy szczepią bezdomnych na COVID-19

Akcja rozpoczęła się w Pradze w połowie lipca i obecnie rozszerza się kolejne miasta.

Macron na Polinezji wzywa do jedności narodowej

Jednak mimo społecznego oporu Emmanuel Macron nie zmienił zdania w sprawie kontrowersyjnej ustawy. W weekend odwiedził on Polinezję Francuską, gdzie udał się m.in. do jednego ze szpitali. Z tego miejsca nawoływał do jedności narodowej i zapytał: „ile warta jest twoja wolność, jeśli powiesz mi: „Nie chcę być szczepiony”, ale jutro zarazisz swojego ojca, matkę lub mnie?”.

Dodał, że protestujący „mogą swobodnie wyrażać się w sposób spokojny i pełen szacunku”, ale zaznaczył, że demonstracje nie spowodują zniknięcia koronawirusa. Skrytykował ludzi, którzy zajmują się „irracjonalną, czasem cyniczną, manipulacyjną mobilizacją” przeciwko szczepieniom.

Zdanie prezydenta ws. nowych przepisów podziela większość jego rodaków. Według sondażu Elabe dla BFMTV, znaczna większość Francuzów (76 proc.) aprobuje decyzję o wprowadzeniu prawa, mówiącego o obowiązkowych szczepieniach dla służby zdrowia i innych zawodów.

Włochy: 250 tys. osób zapisało się na szczepienie na koronawirusa, po zapowiedzi wprowadzenia przepustek do miejsc publicznych

Od 6 sierpnia wymóg przedstawiania „zielonej przepustki” w wielu miejscach publicznych będzie dotyczył każdej osoby powyżej 12. roku życia.

Francuzi się szczepią?

Dane z 22 lipca wykazują, że prawie 40 mln (58,2 proc. całej populacji) Francuzów jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko COVID-19, a niecałe 30 mln (44,4 proc.) zakończyło już cykl szczepień.

Największe poruszenie odnotowano po wspomnianym już wystąpieniu prezydenta Macrona 12 lipca. Ponad 1,9 mln osób zarejestrowało się w bardzo krótkim czasie na szczepienie przeciwko COVID-19 na wieść o utracie od sierpnia możliwości wstępu do barów, kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych a także komunikacji bez certyfikatów szczepień. (o czym więcej pisaliśmy TUTAJ)

Macron zapowiedział wtedy, że na razie nie ma planów wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wszystkich, ale nie wykluczył takiej możliwości. „Musimy iść w kierunku szczepień wszystkich Francuzów, to jedyna droga do normalnego życia”, stwierdził.

Według niedawnej ankiety, 16 proc. pytanych obywateli zadeklarowało, że nie ma zamiaru szczepić się przeciwko COVID-19. Najbardziej niechętni do szczepień są robotnicy i wyborcy ugrupowania Marine Le Pen Zjednoczenie Narodowe (fr. Rassemblement National). Minister zdrowia Olivier Véran oświadczył we wtorek (20 lipca), że ma nadzieję, że do końca sierpnia Francja osiągnie poziom 80-85 proc. zaszczepienia osób powyżej 12 roku życia.

Włochy: Certyfikat COVID-19 potrzebny w kinach oraz restauracjach

Włochy rozszerzają użycie przepustki COVID-19, która będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych. 

Czwarta fala we Francji

We Francji z powodu koronawirusa zmarło ponad 112 tys. ludzi, a łączna liczba zakażeń od początku pandemii wynosi 5,98 mln. Dane z niedzieli (25 lipca) mówią o prawie 23 tys. nowych przypadków, w porównaniu do niecałych 11 tys. tydzień wcześniej.

Oznacza to wzrost o ponad 100 proc. w cyklu tygodniowym. W środę (21 lipca) premier Jean Castex ogłosił, że postępująca czwarta fala to skutek rozprzestrzeniania się wariantu Delta, a 96 proc. nowo zakażonych we Francji to osoby niezaszczepione.

Bardziej pozytywnie wyglądają statystyki dotyczące liczby osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Oficjalne dane mówią o 878 zakażonych COVID-19 znajdujących się w takich miejscach. W szczytowym momencie, czyli pod koniec kwietnia było to 5 tys. ludzi więcej. Rządzący tłumaczą tą różnicę zaszczepieniem znacznej części populacji, które skutkuje łagodniejszym przechodzeniem choroby.