Francuzi protestują przeciwko dyskryminacji. Od dziś obowiązuje rozszerzony system przepustek sanitarnych

Francja, paszport sanitarny, COVID, protesty, antyszczepionkowcy, pandemia,

Od dziś (9 sierpnia) we Francji stosowanie tzw. przepustki sanitarnej zostanie rozszerzone na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Ulicami Paryża oraz innych francuskich miast przeszły w weekend demonstracje osób sprzeciwiających się „paszportowi” covidowemu i polityce Emmanuela Macrona. Od dziś (9 sierpnia) stosowanie tzw. przepustki sanitarnej zostanie rozszerzone na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy.

 

 

We francuskiej stolicy w czterech protestach wzięło udział łącznie 17 tys. osób. W całym kraju, w ponad 80 manifestacjach uczestniczyły tysiące demonstrantów. Łącznie tej soboty na ulicach francuskich miast demonstrowało ponad 230 tys. osób, czyli więcej niż w czasie poprzednich akcji.

Protestowano, mimo że najpierw parlament, a w czwartek Rada Konstytucyjna zaaprobowały projekt prezydenta V Republiki dotyczący wprowadzenia tzw. przepustek sanitarnych. Wprowadzenie obowiązku posiadania przepustek sanitarnych wywołało masowe protesty i demonstracje, które odbywały się przez trzy ostatnie soboty z rzędu.

Do sobotnich demonstracji doszło dzień po kolejnym apelu prezydenta Emmanuela Macrona nawołującym do szczepienia. Manifestujący nieśli ze sobą flagi republiki oraz transparenty z hasłami „Wolność!”, „Macron, nie chcemy twoich przepustek!”. Z relacji medialnych wynika, że wśród protestujących były też osoby zaszczepione, ale sprzeciwiające się polityce przepustek.

W czasie protestów dochodziło do starć i przepychanek. Policja w całej Francji, interweniowała prawie 200 razy. Zatrzymano 35 osób. Sześciu funkcjonariuszy odniosło lekkie obrażenia. W Paryżu policja na zakończenie manifestacji, aby usunąć tłum spod ratusza, użyła gazów łzawiących. W demonstracjach uczestniczyły całe rodziny, niektóre z nich po raz pierwszy brały udział w takich protestach.

Niechęć do szczepień to problem także wśród medyków [WYWIAD]

Musimy poważnie traktować wątpliwości części społeczeństwa co do szczepień i zrozumieć, skąd bierze się ten brak zaufania, mówi Pia Vuolanto z Instytutu Zaawansowanych Badań Społecznych Uniwersytetu Tampere.

Rada Konstytucyjna zatwierdza przepustkę sanitarną

W miniony czwartek (5 sierpnia) Rada Konstytucyjna (Conseil Constitutionnel) – odpowiednik trybunału konstytucyjnego w innych systemach prawnych – uznała, że wprowadzenie w kraju obowiązku posiadania przepustek sanitarnych, aby móc wejść do restauracji czy barów, a także wymóg szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia są zgodne z konstytucją.

Rada oceniła jednak, że nie można zwolnić osoby, zatrudnionej na kontrakcie krótkoterminowym, za odmowę szczepienia. Nie należy też zmuszać do odbycia kontrolowanej kwarantanny wszystkich, u których test wykazał zakażenie koronawirusem.

Obowiązek posiadania przepustek sanitarnych w miejscach rozrywki i kultury, w których zebrało się ponad 50 osób, został wprowadzony we Francji 21 lipca. Ma on zostać rozszerzony na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy począwszy od 9 sierpnia. Rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował, że przepustki mają obowiązywać do 15 listopada.

WHO apeluje do bogatych krajów: "Nie podawajcie trzeciej dawki szczepionki, dajcie się zaszczepić światu"

Organizacja obawia się o kolejne braki preparatów dla biedniejszych krajów.

Sytuacja we Francji

Tymczasem jak wynika z danych resortu zdrowia we Francji rośnie liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii. W ubiegłą sobotę było ich 1 tys., w ciągu tygodnia ta liczba powiększyła się o kolejne 500 osób.

W sobotę we Francji zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 755 osób. Do szpitali przyjęto 482 chorych, z czego 136 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów przebywających w szpitalach wzrosła do 8 425.

Na oddziałach intensywnej terapii leczonych było w sobotę 1 510 chorych. To o 52 więcej niż w piątek. Ostatniej dobry zmarło 32 chorych. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji od początku pandemii wzrosła do 112 222.