We Francji czwarta fala zachorowań na COVID-19. Od dziś obowiązują nowe restrykcje dla niezaszczepionych

Francja, pandemia, Macron, COVID-19

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, od dziś (21 lipca) Francja wprowadza nowe przepisy sanitarne.  / Foto via unsplash.com [@42north]

W ciągu ostatniej doby we Francji zarejestrowano 18 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Tydzień wcześniej odnotowano niespełna 7 tys. nowych infekcji. To wzrost o ponad 150 proc. w ciągu siedmiu dni. W poniedziałek rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował, że Francja weszła w czwartą falę epidemii koronawirusa.

 

 

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, od dziś (21 lipca) Francja wprowadza nowe przepisy sanitarne. Osoby nieposiadające tzw. certyfikatu covidowego nie mają dostępu do miejsc rozrywki i kultury. Rząd wprowadził również obowiązek szczepień dla personelu medycznego. Od kilku dni w wielu miastach odbywają się protesty przeciwko nowym przepisom.

W praktyce oznacza to, że od dziś niemal 30 mln Francuzów, którzy do tej pory nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19 nie może pójść do instytucji kultury, placówek gastronomicznych czy dużych galerii handlowych lub obiektów sportowych bez wykonania testu na obecność koronawirusa.

Osoby bez certyfikatu covidowego nie mają również dostępu do wydarzeń gromadzących więcej niż 50 osób. Zasady te nie dotyczą osób poniżej 12. roku życia. Za brak przestrzegania nowych przepisów grozi kara do 1,5 tys. euro.

Francuski rząd wprowadził także obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego. Pracownicy służby zdrowia mają czas do 15 września na przyjęcie szczepionki, po czym osoby niezaszczepione będą zwalniane z pracy.

W przyszłych tygodniach francuskie władze planują wprowadzenie kolejnych restrykcji dla osób, które nie przyjęły szczepionki. „Chcemy obciążać restrykcjami niezaszczepionych, a nie wszystkich obywateli”, tłumaczył w ubiegłym tygodniu prezydent Macron.

Nowe restrykcje mogą obejmować wcześniejsze zamykanie restauracji i barów, przywrócenie obowiązku noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych oraz wprowadzanie lokalnie obowiązujących godzin policyjnych, informuje dziennik „Le Monde”.

Takie środki wprowadzono już na Korsyce oraz w departamencie Pireneje Wschodnie, gdzie przywrócono obowiązek noszenia masek ochronnych na zewnątrz; nakazano zamykanie barów i restauracji o 23:00 oraz ograniczono liczbę gości do 50 proc.

W trakcie ubiegłotygodniowego orędzia prezydent Francji przygotował wskazał że nowe restrykcje mogą zostać wprowadzone we wszystkich departamentach ze wskaźnikiem zachorowalności powyżej 200.