Zachodnia Francja testuje „opaski covidowe”. To alternatywa dla certyfikatów

restauracja, kelner

Według prezesa UMIH Laurenta Fourniera w niektórych regionach Francji ruch w barach i restauracjach po wprowadzeniu certyfikatów COVID miał się zmniejszyć nawet o 40 proc. / Zdjęcie: Unsplash [Louis Hansel - Restaurant Photographer's profile Louis Hansel - Restaurant Photographer]

W departamencie Żyronda oraz jego stolicy, mieście Bordeaux, 200 barów i restauracji testuje „opaski covidowe”, które miałyby zastąpić w przyszłości cyfrowe certyfikaty. Takie certyfikaty obowiązują we Francji od 1 sierpnia.

 

Coviowy certyfikat można otrzymać siedem dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki lub szczepionki jednodawkowej albo po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie. Dokument sprawdzany jest podczas korzystania z lokali gastronomicznych, obiektów kulturalnych, centrów handlowych czy w transporcie publicznym.

Jednak to właśnie procedura ich sprawdzania certyfikatów w restauracjach i barach budzi we Francji najwięcej kontrowersji. Francuscy restauratorzy, m.in. zrzeszeni w branżowej organizacji UMIH, narzekają, że konieczność okazania certyfikatu zniechęca gości, nawet jeśli są zaszczepieni, ponieważ przypomina im kontrolę biletów w autobusach lub pociągach.

Według prezesa UMIH Laurenta Fourniera w niektórych regionach Francji ruch w barach i restauracjach miał się zmniejszyć po wprowadzeniu certyfikatów nawet o 40 proc.

Francuzi protestują przeciwko dyskryminacji. Od dziś obowiązuje rozszerzony system przepustek sanitarnych

Od dziś (9 sierpnia) stosowanie tzw. przepustki sanitarnej zostanie rozszerzone na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy.

Opaski mają usprawnić kontrole

Opaski covidowe, podobne do tych, jakie w kurortach dostają goście hoteli all-inclusive czy uczestnicy kilkudniowych muzycznych festiwali mają więc posłużyć usprawnieniu kontroli w lokalach gastronomicznych, a jednocześnie lepiej kojarzyć się zwłaszcza młodej klienteli.

W sumie w departamencie Żyronda zaszczepionym osobom rozdanych zostanie 20 tys. opasek. Policyjne kontrole jednak nie zostaną jeszcze wycofane, bo program ma jedynie charakter pilotażowy.