Francja: Obowiązkowe szczepienia dla medyków. Transport publiczny oraz rozrywka dostępne dla posiadających certyfikat

Emmanuel Macron, Francja, prezydent

Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Copyright: European Union [EUCO Newsroom]

Wczoraj (12 lipca) prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego. Ogłosił również, z jakimi niedogodnościami w najbliższych tygodniach będą musiały mierzyć się osoby niezaszczepione. Władze chcą przekonać Francuzów do korzyści płynących z przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19.

 

 

Wariant Delta koronawirusa przyczynił się do zwiększenia liczby zakażeń w wielu państwach Europy – również we Francji – i to pomimo trwającej od wielu tygodni akcji szczepień. Dlatego prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek wieczorem wygłosił telewizyjne przemówienie, w którym zapowiedział podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu uchronienie Francji przed kolejnym lockdownem.

„Jeśli nie podejmiemy działań dzisiaj, liczba przypadków będzie nadal rosła”, podkreślił prezydent Francji.

Emmanuel Macron zapowiedział wprowadzenie od 15 sierpnia obowiązkowych szczepień dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. „Szczepienia są „kwestią indywidualnej odpowiedzialności (…), ale także kwestią naszej wolności”, dodał prezydent.

Prezydent Francji zapowiedział, że od połowy września osoby niezaszczepione nie będą mogły pracować w systemie ochrony zdrowia. Szczepienia będą obowiązkowe dla personelu medycznego, ale też innych osób, które mają kontakt z pacjentami. Po 15 września ma się rozpocząć proces weryfikacji tego, czy wszyscy pracownicy są zaszczepieni i w dalszej kolejności ewentualnego „wyciągania sankcji”.

Ale niezaszczepieni (ale także nieozdrowieńcy oraz osoby bez negatywnego wyniku testu na COVID-19) zauważą zmiany o wiele szybciej. Wraz z początkiem sierpnia stracą oni możliwość wstępu do barów, kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych, a także samolotów, pociągów i autobusów. A już wcześniej – 21 lipca – osoby te nie będą mogły odwiedzać kin i teatrów oraz innych miejsc „wypoczynku i kultury”, w których gromadzi się powyżej 50 osób.

Proponowane przez francuski rząd środki mają na celu zachęcić Francuzów do szczepień. Obecnie zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest ponad połowa z nich, ale tylko niewiele ponad 36 proc. przyjęło wszystkie dawki. Emmanuel Macron zapowiedział także, że w niektórych przypadkach, testy PCR nie będą już bezpłatne od jesieni.

„Wszędzie będziemy postępować podobnie, uznając obywatelskie postawy i obciążając restrykcjami tych, którzy nie są zaszczepieni”, oświadczył Emmanuel Macron. Zapowiedział, że kampania szczepień dla uczniów szkół średnich, gimnazjów i szkół podstawowych rozpocznie się wraz z rozpoczęciem nauki we wrześniu.

Ale we Francji nadal nie będzie obowiązku szczepień dla wszystkich obywateli, jednak Macron zachęcał wszystkich do tego, by z nich korzystać. „Musimy iść w kierunku szczepień wszystkich Francuzów, to jedyna droga do normalnego życia”, stwierdził.