Francja: Rekordowe zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 po orędziu prezydenta Macrona

Francja, Macron, Szczepienia, COVID, pandemia, wakacje, certyfikat, urlop, turystyka

W poniedziałek (12 lipca) prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego. Ogłosił również, z jakimi niedogodnościami w najbliższych tygodniach będą musiały mierzyć się osoby niezaszczepione. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Po poniedziałkowym (12 lipca) wystąpieniu prezydenta Emmanuela Macrona Francuzi masowo ruszyli się szczepić. Ponad 1,9 mln osób zarejestrowało się na szczepienie przeciwko COVID-19 na wieść o utracie od sierpnia możliwości wstępu do barów, kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych a także komunikacji bez certyfikatów szczepień.

 

 

W poniedziałek (12 lipca) prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego. Ogłosił również, z jakimi niedogodnościami w najbliższych tygodniach będą musiały mierzyć się osoby niezaszczepione.

Francja: Obowiązkowe szczepienia dla medyków. Transport publiczny oraz rozrywka dostępne dla posiadających certyfikat

Władze chcą przekonać Francuzów do korzyści płynących z przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19.

Francja chce zachęcić do szczepień

Władze chcą przekonać Francuzów do korzyści płynących z przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Do zmiany strategii zmusiła rząd spowalniająca akcja szczepień. Eksperci obawiają się też wzrostu liczby zakażeń, w miarę jak dominującym szczepem koronawirusa staje się wariant Delta.

Macron poinformował, że do 15 września w kraju wszyscy medycy i pracownicy domów opieki muszą zostać zaszczepieni przeciwko COVID-19. Obowiązkowe szczepienia dotyczą też wszystkich, którzy mają styczność z osobami narażonymi na ciężki przebieg choroby, również wolontariuszy.

Ale niezaszczepieni (ale także nieozdrowieńcy oraz osoby bez negatywnego wyniku testu na COVID-19) zauważą zmiany o wiele szybciej. Wraz z początkiem sierpnia stracą oni możliwość wstępu do barów, kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych, a także samolotów, pociągów i autobusów. A już wcześniej – 21 lipca – osoby te nie będą mogły odwiedzać kin i teatrów oraz innych miejsc „wypoczynku i kultury”, w których gromadzi się powyżej 50 osób.

Proponowane przez francuski rząd środki mają na celu zachęcić Francuzów do szczepień. Obecnie zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest ponad połowa z nich, ale tylko niewiele ponad 40 proc. – około 27,3 mln osób – przyjęło wszystkie dawki.

Holandia: Premier Rutte przeprasza za poluzowanie restrykcji. "Przeliczyliśmy się"

W ciągu dwóch tygodni po zniesieniu obostrzeń liczba odnotowanych zakażeń wzrosła od ok. 500 zachorowań dziennie do ponad 10 tys.

Francuzi masowo rezerwują wizyty

Wydaje się, że apel odniósł pożądany dla władz skutek – przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Od wygłoszonego w poniedziałek wieczorem orędzia przez prezydenta Macrona na szczepienia zapisało się za pośrednictwem platformy Doctolib (największej w kraju strony internetowej służącej do rezerwacji terminów szczepień) łącznie ponad 1,7 mln osób, w większości poniżej 35. roku życia. Ale w połączeniu z innymi platformami – Keldoc i Maiia – daje to łącznie ponad 1,9 mln osób.

Stanislas Niox-Chateau, który kieruje Doctolib powiedział, że po wystąpieniu prezydenta zainteresowanie terminami szczepień znacząco wzrosło. „W ciągu kilku minut na Doctolib było 7,5 mln połączeń. Ponad 900 tys. Francuzów umówiło się wczoraj (w poniedziałek – red.) na szczepienie. To dwa razy więcej niż dotychczasowy rekord z 11 maja”, podkreślił.

Wprawdzie Macron zapowiedział w poniedziałek, że na razie nie ma planów wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wszystkich, ale nie wykluczył takiej możliwości. „Musimy iść w kierunku szczepień wszystkich Francuzów, to jedyna droga do normalnego życia”, stwierdził.

By jeszcze bardziej zachęcić do szczepień, Macron zapowiedział także, że w niektórych przypadkach, testy PCR na COVID-19 nie będą już bezpłatne od jesieni. Za darmo będą je mogły wykonywać jedynie osoby ze skierowaniem lekarskim.

„Wszędzie będziemy postępować podobnie, uznając obywatelskie postawy i obciążając restrykcjami tych, którzy nie są zaszczepieni”, oświadczył Emmanuel Macron.

Nie wszyscy są zadowoleni z polityki rządu

Jednak poniedziałkowa zapowiedź władz spotkała się także z krytyką. Eurodeputowana Michèle Rivasi potępiła „politykę podziału” między zaszczepionymi i nieszczepionymi obywatelami.

„Strategią Emmanuela Macrona była „celowa dyskryminacja” części społeczeństwa”, napisała w mediach społecznościowych. Rivasi posunęła się nawet do przywołania „apartheidu szczepień”. Za użycie słowa „apartheid” potem zresztą przepraszała.

Rzecznik rządu Gabriel Attal powiedział z kolei, że francuski rząd nie ma zamiaru „stygmatyzowania” nieszczepionych pracowników medycznych, ale zależy mu na uniknięciu wszelkiego ryzyka dla osób bezbronnych, z którymi mają kontakt.