Sukces Macrona: „Paszporty” covidowe zachęcają Francuzów do szczepień

francja-macron-paszporty-covidowe-koronawirus-covid19-pandemia-czwarta-fala-szczepienia-restrykcje-dla-niezaszczepionych

Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Copyright: European Union [EUCO Newsroom]

Wprowadzenie tzw. paszportów covidowych we Francji, które ograniczają dostęp m.in. do usług gastronomicznych i kulturalnych dla osób niezaszczepionych na koronawirusa, okazało się skutecznym posunięciem. Odsetek Francuzów, którzy przyjęli przynajmniej jedną dawkę preparatu wzrósł bowiem o 20 proc. w ciągu dwóch miesięcy.

 

 

Jeszcze 1 lipca odsetek osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 wynosił 51,1 proc, ale 27 sierpnia było to już 71 proc. Z kolei w pełni zaszczepionych Francuzów jest obecnie 64 proc. (74,31 proc. wśród osób powyżej 12 roku życia). 

Duży skok w liczbie rejestracji na szczepienie nastąpił po tym, jak 12 lipca prezydent Emmanuel Macron ogłosił stopniowe wprowadzenie tzw. paszportów covidowych, czyli przywilei dla osób zaszczepionych na koronawirusa.

Tym samym zdecydowano o ograniczeniu osobom, które szczepionki nie przyjęły i nie posiadają takiej przepustki, dostęp do placówek gastronomicznych, kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, medycznych a także środków transportu na długie dystanse. 

Pierwsze ograniczenia, dotyczące miejsc rozrywki i kultury, gdzie przebywa ponad 50 osób, wprowadzono już 21 lipca, a rozszerzony system restrykcji obowiązuje od 9 sierpnia.

Z kolei od poniedziałku (30 sierpnia) również pracownicy sektora usług, którzy mają styczność z innymi osobami, muszą przedstawiać stosowne zaświadczenie, aby móc dalej pracować. Wymóg ten dotyczy ok. 1,8 mln pracowników w kraju. Możliwe, że osoby, które odmówią przyjęcia szczepionki, będą zawieszane w wykonywaniu obowiązków.

Paszport mogą otrzymać także osoby, które przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa sprzed max. 72 godzin lub zaświadczenie o przebytej infekcji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Francuzi protestują przeciwko dyskryminacji. Od dziś obowiązuje rozszerzony system przepustek sanitarnych

Od dziś (9 sierpnia) stosowanie tzw. przepustki sanitarnej zostanie rozszerzone na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy.

Paszporty złagodzą przebieg czwartej fali?

W ciągu pierwszej doby od lipcowego przemówienia francuskiego prezydenta na szczepienia zarejestrowało się prawie milion osób, a w ciągu następnej kolejny milion. Wtedy liczba Francuzów zaszczepionych przynajmniej jedną dawką wynosiła 35 mln. 26 sierpnia – po ponad miesiącu – było to już 48 mln.

Mimo że według sondaży większość obywateli popiera paszporty covidowe, decyzja Macrona spotkała się z niezadowoleniem znacznej części społeczeństwa. Dziesiątki tysięcy Francuzów już siódmy weekend z rzędu protestuje na ulicach kilku miast kraju, choć tłumy w ostatnią sobotę (28 sierpnia) były już mniejsze niż na początku.

Nadal ok. 30 proc. osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19 – w wieku powyżej 80 lat i z chorobami towarzyszącymi – nie jest zaszczepione. O tym jak potoczy się sytuacja epidemiczna we Francji w dużym stopniu zadecydować może rozpoczynający się właśnie rok szkolny w formie stacjonarnej.

Obecnie liczba zakażeń koronawirusem jest niższa niż jeszcze niedawno i wynosi ok. 17-18 tys. Spadła również liczba zgonów z powodu COVID-19, a także liczba pacjentów w stanie ciężkim. Wśród tych, których stan jest poważny, przeważają osoby niezaszczepione.