Francja: Od przyszłego roku darmowa antykoncepcja dla kobiet do 25 roku życia

antykoncepcja, pigułki

„Od pewnego czasu obserwujemy wzrost liczby młodych kobiet, które nie korzystają z antykoncepcji najczęściej z przyczyny finansowej”, stwierdził francuski minister zdrowia Olivier Véran / Zdjęcie: Pixabay [Anqa]

Od 1 stycznia 2022 r. środki antykoncepcyjne będą bezpłatne dla wszystkich kobiet do 25 roku życia, zapowiedział z czwartek (9 września) francuski minister zdrowia Olivier Véran, na antenie telewizji France 2. Prawo do darmowej antykoncepcji przysługiwać będzie ok. 1,6 mln Francuzek.

 

Ministerstwo zdrowia doprecyzowało, że nowym rozporządzeniem objęte zostaną wszystkie rodzaje antykoncepcji dla kobiet, czyli niektóre pigułki (zwłaszcza pierwszej i drugiej generacji), spirala domaciczna, implant antykoncepcyjny i krążek domaciczny.

Nowe prawo przewiduje ponadto darmową konsultację raz na rok z lekarzem lub położną w celu uzyskania recepty, niektóre badania (np. morfologię), jak i wizytę kontrolną. Rozporządzenie uwzględnia też antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. „tabletkę dzień po”.

Do tej pory bezpłatna antykoncepcja przysługiwała tylko dziewczętom poniżej 18 lat. Nowe rozporządzenie ma objąć kobiety do 25 r.ż., ponieważ, od tego momentu młodzi tracą możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego swoich rodziców.

Francja poszerza prawo do in vitro. A jak jest w Polsce?

Francja stanie się 11. państwem członkowskim Unii Europejskiej, które umożliwi korzystanie z in vitro singielkom i parom lesbijskim

Véran: Wiele młodych kobiet nie korzysta z antykoncepcji, bo ich na nią nie stać

„Od pewnego czasu obserwujemy wzrost liczby młodych kobiet, które nie korzystają z antykoncepcji najczęściej z przyczyny finansowej”, stwierdził Véran. Jego zdaniem „to niedopuszczalne, że kobiety nie mogą zapobiegać zajściu w ciążę, ponieważ środki antykoncepcyjne są dla nich zbyt drogie”.

Zapowiedź ministra zdrowia została przez wielu przyjęta entuzjastycznie. Pojawiają się jednak głosy krytyczne. Przeciwnicy nowego prawa zwracają uwagę, iż nadal to kobiety są obciążane odpowiedzialnością za zajście w ciążę. Ponadto, jak wskazuje gazeta „Libération”, nie wszystkie kobiety mają równy dostęp do ginekologa, zwłaszcza na wsi.

Wdrożenie rozporządzenia ma kosztować budżet państwa około 21 mln euro rocznie. Obecnie w Europie antykoncepcja jest dostępna całkowicie bezpłatnie na przykład w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.