Amerykańska agencja: Testy antygenowe słabiej wykrywają wariant Omikron

FDA-omikron-covid-koronawirus-pandemia-testy-PCR-antygenowe-restrykcje-nowy-rok-sylwester

Testy antygenowe prawdopodobnie nie wykryją zakażenia koronawirusem w wariancie Omikron na tyle skutecznie, jak w przypadku wcześniejszych wariantów, twierdzi amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). / Foto via unsplash [Medakit Ltd]

Szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa są mniej wrażliwe na wariant Omikron, ostrzegła we wtorek (28 grudnia) amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

 

 

Testy antygenowe prawdopodobnie nie wykryją zakażenia koronawirusem w wariancie Omikron na tyle skutecznie, jak w przypadku wcześniejszych wariantów, twierdzi amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

„Wstępne dane sugerują, że testy antygenowe mogą wprawdzie wykrywać wariant Omikron, ale mogą mieć niższą czułość”, poinformowała FDA we wtorkowym (29 grudnia) komunikacie.

Czułość jest miarą tego, jak prawdopodobne jest, że test wykaże pozytywny wynik w przypadku istniejącej infekcji.

Eksperci z FDA oparli swoje informacje na wstępnych badaniach z wykorzystaniem żywych wirusów pochodzących od pacjentów. Wcześniej FDA badała testy z użyciem martwych wirusów i nie znalazła żadnych różnic pomiędzy różnymi wariantami koronawirusa. Nowe dane mają lepiej odzwierciedlają rzeczywistość, ale badania jeszcze trwają.

Komisja Europejska: Od lutego skrócenie ważności paszportów covidowych

Unijny certyfikat szczepień ułatwia podróżowanie po całej Unii Europejskiej w czasie pandemii.

FDA poleca stosować testy zgodnie z instrukcją

Jednocześnie FDA zapewnia, że nadal będzie zezwalać na użycie testów antygenowych, postępując zgodnie z dokładnymi instrukcjami użycia.

W przypadku niektórych szybkich testów antygenowych użytkownicy są instruowani, aby wykonać dwa testy w określonym odstępie czasu w celu potwierdzenia negatywnego wyniku.

Eksperci z FDA zwracają uwagę, że jeśli ktoś ma objawy zakażenia koronawirusem albo miał kontakt z chorą osobą, ale wynik szybkiego testu jest negatywny, zaleca się wykonanie testu PCR.

Różnica między nim a testami antygenowymi polega na tym, że te ostatnie reagują na fragmenty białek (proteiny) z otoczki wirusa. W wariancie Omikron SARS-CoV-2 są one jednak zmutowane w wielu miejscach. Z kolei dokładniejsze testy PCR wykrywają materiał genetyczny wirusa.

Nuvaxovid: Piąta szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona w UE

Skuteczność szczepionki dla Nuvaxovidu wynosi około 90 proc.

Duża popularność testów antygenowych

Zaletą testów antygenowych jest jednak ich prostota – mogą być stosowane w domu i dają wynik w ciągu kilku minut a przy tym są niedrogie, podczas gdy testy PCR trwają kilka godzin, a próbki muszą być badane w laboratorium.

Oba rodzaje testów, wraz ze szczepieniami, są uważane za niezbędną część kompleksowej strategii powstrzymania pandemii COVID-19. Np. w kontekście osób wjeżdżających do poszczególnych państw.

I tak np., zgodnie z obowiązującym od 15 grudnia przepisami, wszystkie osoby pełnoletnie (oprócz sportowców, członków kadry i dziennikarzy relacjonujących zawody sportowe) oraz dzieci powyżej 5. roku życia, nawet zaszczepione, przylatujące z Wielkiej Brytanii do Polski przed 1 lutego 2022 r. muszą pokazać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo języku angielskim.

Podobne zasady obowiązują w innych krajach, a testy – antygenowy lub PCR – muszą być wykonane przed przekroczeniem granicy, np. w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. W przypadku negatywnego wyniku podróżni kierowani są na kwarantannę trwającą od 10 do 14 dni.

Od niedzieli (19 grudnia) Grecja wymaga od wszystkich podróżnych negatywnego testu na COVID-19. Test PCR musi być wykonany nie później niż 48 godzin przed przyjazdem do Grecji.

Z kolei rząd Portugalii wyraził zgodę na przeprowadzanie przed wejściem do restauracji szybkich testów covidowych u gości takich lokali. Rząd postanowił, że bez negatywnego testu nie będzie też można wchodzić do kasyn, restauracji oraz na przyjęcia świąteczno-noworoczne pomiędzy 30 grudnia i 1 stycznia. Przepisy obowiązywały także 24 i 25 grudnia.

Włochy: Eksperci ds. zdrowia ostrzegają przed grożącym paraliżem kraju na skutek przepisów o kwarantannie

Osoby, które weszły w bliski kontakt z chorym na COVID-19, muszą się odizolować na siedem dni, jeśli są zaszczepione, i na 10 dni, jeśli nie otrzymały szczepienia.