WHO i UNICEF apelują: Zamiast szczepić nastolatków, zamożniejsze kraje powinny przekazać szczepionki na COVAX

eu-unia-europejska-unicef-who-covax-szczepionki-covid-koronawirus-szczepienia-kryzys-indie-francja-szwajcaria-niedobory-program-szczepien

Dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, źródło: Flickr/UN Geneva/UN Photo, fot. Elma Okic (CC BY-NC-ND 2.0)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała zamożniejsze państwa do przekazania szczepionek na rzecz inicjatywy COVAX powołanej w celu zagwarantowania preparatu dla krajów rozwijających się. Podobny apel wystosował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Dziś (17 maja) w Polsce rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat.

 

WHO wezwała bogate kraje do rozważenia planów szczepienia dzieci. Decyzja o tym, aby rozszerzyć stosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 amerykańskiego koncernu Pfizer oraz niemieckiej firmy BioNTech na nastolatków w wieku 12-15 lat została podjęta przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) 10 maja. Podobnie uczyniła m.in. Kanada.

Jednocześnie, Europejska Agencja Leków (EMA) na początku tego miesiąca także rozpoczęła ocenę tego, czy szczepionka tego koncernu będzie mogła być stosowana u osób powyżej 12 roku życia.

W Polsce dziś (17 maja) rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat.

„Rozumiem, dlaczego niektóre kraje chcą szczepić swoje dzieci i młodzież, ale teraz wzywam je do ponownego rozważenia i zamiast tego, przekazania szczepionek na rzecz inicjatywy COVAX”, stwierdził szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreysus podczas konferencji prasowej.

Koronawirus: Szczepienia dla nastolatków w Unii Europejskiej. Ruszyła ocena preparatu Pfizer/BioNTech

Zgoda na podawanie preparatu nastolatkom w USA może zapaść zaś jeszcze w tym tygodniu.

Sytuacja w Indiach zagrozi w dostawach dla COVAX?

W podobnym tonie wyraża się UNICEF. Jego dyrektorka wykonawcza, Henrietta Fore, wezwała kraje G7 oraz Unię Europejską do przekazania szczepionek na rzecz inicjatywy COVAX z powodu luki w dostawach spowodowanej sytuacją epidemiczną w Indiach. Kraj ten jest obecnie epicentrum światowej pandemii.

„Dzielenie się natychmiast dostępnymi nadwyżkami dawek jest minimalnym, niezbędnym i awaryjnym środkiem zapobiegawczym i jest potrzebne w tej chwili”, oświadczyła.

The Serum Institute of India (SII) jest największym dostawcą szczepionek w ramach programu COVAX. Od czasu zawieszenia w marcu przez rząd Indii eksportu szczepionek SII wytwarzanych na licencji brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca, które w Indiach są wytwarzane pod handlową nazwą Covishield, koncern z Indii nie dokonał żadnej ze swoich planowanych dostaw. SII miał dostarczyć około połowy z 2 mld. dawek szczepionek dla COVAX  w tym roku, ale oczekuje się, że w związku z opóźnieniami niedobór wzrośnie do 190 mln dawek do końca czerwca.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez brytyjską firmę Airfinity, siedem najbogatszych państw świata i Unia Europejska mogłyby zlikwidować światową lukę w szczepionkach, dzieląc się jedynie 20 proc. swoich czerwcowych, lipcowych i sierpniowych zapasów w ramach programu COVAX.

Nacjonalizm szczepionkowy: Program Covax wyrównuje szanse uboższych państw?

Jednym z celów programu Covax jest zapobieganie nierównemu dostępowi do szczepionek poprzez negocjowanie umów w imieniu wszystkich uczestniczących w nim krajów. 

 

Coraz większa luka

Już teraz niektóre kraje zdecydowały o udostępnieniu części swoich zasobów preparatów przeciwko COVID-19. Francja zobowiązała się do przekazania 500 tys. dawek, Szwecja zamierza ofiarować milion szczepionek. Podobny ruch rozważa także Szwajcaria.

Jak dotąd, tylko 0,3 proc. z 1,4 mld. dawek szczepionek podanych na całym świecie trafiło do 29 państw o najniższych dochodach, które zamieszkuje 9 proc. światowej populacji.

Jak podaje Bloomberg’s Vaccine Tracker, najbogatsze kraje świata wykonują szczepienia swoich obywateli 25 razy szybciej niż kraje rozwijające się. Szacuje się, że te mogą nie mieć wystarczającej ilości szczepionek nawet do 2024 r.

Jak dotąd w ramach inicjatywy COVAX rozdysponowano 67 mln dawek szczepionek do 124 państw oraz terytoriów. Zgodnie z założeniami, do 31 maja za pośrednictwem COVAX dostarczone mają zostać 238,2 mln dawki szczepionki do wszystkich 142 krajów oraz terytoriów uczestniczących w programie.