Czechy: W ciągu miesiąca wyrzucono 14 tys. dawek szczepionki AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca. Źródło: Flickr, fot. Marco Verch (CC BY 2.0)

Szczepionka AstraZeneca. Źródło: Flickr, fot. Marco Verch (CC BY 2.0)

Czescy pracownicy służby zdrowia pozbyli się w ubiegłym miesiącu ponad 14 tys. dawek szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19. Dawki magazynowano jako „rezerwa”, ale ich termin ważności upłynął.

 

 

Szczepionki AstraZeneca przekazano lekarzom rodzinnym do szczepienia w przychodniach. Pacjenci nie chcą jednak szczepić się tym preparatem. Większość woli szczepionki koncernów Pfizer/BioNTech lub Moderna.

„Po prostu nie było zainteresowania szczepionką AstraZeneca. Powiedziano nam, abyśmy zatrzymali te szczepionki i zobaczyli, co będzie dalej, w zależności od sytuacji”, powiedział regionalny koordynator szczepień Robin Šín na antenie Radiožurnál.

Czeskie ministerstwo zdrowia wydało w czerwcu zalecenie, by szczepionkę AstraZeneca podawać tylko osobom powyżej 65. roku życia. Według lekarzy taka rekomendacja ostatecznie wystraszyła i zniechęciła większość Czechów do preparatu brytyjsko-szwedzkiego producenta. Tym bardziej, że szczepionek Pfizera i Moderny jest pod dostatkiem.

Aby zminimalizować liczbę marnowanych szczepionek, uruchomiono projekt o nazwie „Bezpieczna szczepionka”. Jest to specjalna baza danych, w której lekarze ogólni publikują informacje o dostępnych dawkach szczepionek i tych, które wkrótce stracą ważność.

Rząd potwierdził już, że wszystkie dostarczone latem dawki szczepionki AstraZeneca będą przekazane innym krajom. Ponad 200 tys. dawek z Czech trafiło już do krajów azjatyckich. Rząd przekaże też te dawki szczepionki AstraZeneca, które zostały już zamówione i przybędą do Czech w najbliższych miesiącach.