Czechy szczepią bezdomnych na COVID-19

bezdomny

Tylko w ciągu trzech pierwszych dni trwania akcji udało się zaszczepić ponad stu bezdomnych. / Zdjęcie: Unsplash [Jon Tyson]

Czeskie organizacje non-profit kierowane przez Armię Zbawienia rozpoczęły kampanię szczepienia na COVID-19 bezdomnych. Akcja rozpoczęła się w Pradze w połowie lipca i obecnie rozszerza się kolejne miasta.

 

„W stolicy wiele osób pozbawionych jest dostępu do szczepień przeciwko COVID-19. Wraz ze służbami terenowymi staramy się naprawić ten błąd”, wyjaśnia Milena Johnová, praska radna odpowiadająca za politykę społeczną i zdrowie.

Koszty szczepień wszystkich osób bezdomnych, którzy nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywane są z budżetu miasta. Ponieważ bezdomni często przenoszą się z miejsca na miejsce, do ich zaszczepienia wykorzystywane są jednodawkowe szczepionki Johnson&Johnson. Zespoły medyczne monitorują również samopoczucie pacjentów po szczepieniu.

Niemcy spierają się o szczepienia. Szef urzędu kanclerskiego zapowiada ograniczenia dla odmawiających preparatu przeciwko COVID-19

Opozycja przekonuje, że poprzez wywieranie presji władze próbują przeforsować program obowiązkowych szczepień.

Ponad stu zaszczepionych w ciągu trzech dni

Tylko w ciągu trzech dni trwania akcji szczepionkę otrzymało ponad 110 osób bezdomnych, co organizatorzy kampanii uważają za duży sukces. Aby informacja o możliwości zaszczepienia się dotarła do wszystkich chętnych, organizacje rozdają ulotki.

Po Pradze kampanie szczepień dla bezdomnych zaczęto także w innych większych miastach Czech. Specjalnie przygotowane zespoły organizują mobilne punkty szczepień w różnych miejscach, np. w schroniskach dla bezdomnych, stołówkach czy nawet pod mostami.