Czechy: Obowiązek noszenia maseczek FFP2 musi zostać zniesiony

Czechy, maski, antyszczepionkowcy, V4, pandemia, COVID

Według sądu wprowadzenie przez rząd nakazu noszenia w zamkniętych pomieszczeniach publicznych masek ochronnych o wysokim poziomie ochrony przed wirusami (typu FFP2/KN95) było krokiem nieuzasadnionym. / Foto via unsplash [Dennis Rochel]

Czesi mogą odetchnąć – i to dosłownie. Naczelny Sąd Administracyjny Republiki Czeskiej zadecydował, że obowiązek noszenia maseczek FFP2 musi zostać zniesiony.

 

 

Według sądu wprowadzenie przez rząd nakazu noszenia w zamkniętych pomieszczeniach publicznych masek ochronnych o wysokim poziomie ochrony przed wirusami (typu FFP2/KN95) było krokiem nieuzasadnionym.

Orzeczenie wejdzie w życie jednak dopiero za trzy dni, więc ministerstwo zdrowia teoretycznie ma czas, by przedstawić dostateczne uzasadnienie zastosowania tak ostrego środka.

W przeciwnym razie obowiązek noszenia masek FFP2 lub KN95 w środkach transportu publicznego, szpitalach lub budynkach użyteczności publicznej zostanie zniesiony. Resort zdrowia oświadczył jednak, że respektuje decyzję sądu i zapowiedział rewizję obowiązujących ograniczeń związanych z koronawirusem.

To nie pierwsza taka sytuacja, gdy decyzje rządu cofa wymiar sprawiedliwości, uznając je za nieuzasadnione lub niezgodne z czeską konstytucją. Jak zaznaczono w orzeczeniu, czeskie Ministerstwo Zdrowia do tej pory „systematycznie ignorowało” wyroki sądu dotyczące przeciwepidemicznych restrykcji, co wywoływało „niepewność prawną” wśród obywateli.

Sędziowie dodali, że wszystkie te spory z rządem na tle prawnym są kosztowne i niepotrzebnie zajmują sądy, które zmuszone są odkładać inne sprawy.