Koronawirus: Wariant Delta będzie odpowiadał za 90 proc. nowych infekcji w Unii Europejskiej

Indie, koronawirus, wariant delta, Francja, Wielka Brytania, ECDC

Szacuje się, że wariant Delta jest o 40-60 proc. bardziej przenośny niż wariant Alfa, pierwszy raz wykryty w Anglii. / fot. via unsplash [Adam Nieścioruk]

Wariant Delta koronawirusa, który po raz pierwszy został wykryty w Indiach, do końca sierpnia może stanowić 90 proc. nowych zakażeń w Unii Europejskiej, poinformowało w środę (23 czerwca) Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

 

 

„Przewiduje się, że 70 proc. nowych infekcji SARS-CoV-2 będzie spowodowanych wariantem delta w UE/EOG na początku sierpnia, a 90 proc. do końca miesiąca”, podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Wariant Delta został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za „niepokojący”. Obecnie rozprzestrzenił się w ponad 60 krajach na całym świecie Szacuje się, że jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa, pierwszy raz wykryty w Anglii.

Obecnie w Wielkiej Brytanii wariant Delta odpowiada za ponad 90 proc. nowych przypadków COVID-19, doprowadzając do gwałtownego wzrostu infekcji, co zmusiło rząd do opóźnienia planowanego łagodzenia restrykcji. W związku z tym państwa członkowskie Unii zaostrzyły przepisy dla podróżnych z Indii i Wielkiej Brytanii.

Środki ostrożności postanowiła też wdrożyć Francja, która ogłosiła w środę (23 czerwca), że dodaje Rosję do swojej „czerwonej listy”, na której znajduje się 21 krajów podlegających surowym ograniczeniom w podróżowaniu z powodu obaw związanych z rosnącą liczbą infekcji. Na liście znajdują się także Indie, Brazylia i RPA.

ECDC ostrzegło, że „prawdopodobnie wariant Delta będzie rozprzestrzeniał się latem, szczególnie wśród osób młodych, które nie są celem szczepień”. Dyrektor ECDC, dr Andrea Ammon, podkreśliła, że „bardzo ważne jest, aby postępy we wprowadzaniu szczepionek odbywały się w bardzo szybkim tempie”.

Według ECDC ponad 57 proc. dorosłych w UE/EOG otrzymało do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki, a ponad jedna trzecia jest w pełni zaszczepionych.