Restrykcje pandemiczne w Europie i na świecie. Gdzie Sylwester obędzie się bez hucznych imprez?

covid-19-koronawirus-sars-cov-2-sylwester-nowy-rok-obostrzenia-restrykcje-pandemia

W wielu krajach świata imprezy sylwestrowe zostaną ograniczone ze względu na pandemię COVID-19. / źródło: Flickr

To już drugi Sylwester, który spędzamy w obecności pandemii COVID-19.

 

 

W obliczu znacznego wzrostu nowych przypadków choroby i pojawienia się nowego, szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron, wiele państw w Europie i na świecie postanowiło wprowadzić ograniczenia sanitarne na czas noworocznych celebracji.

Francja

Mimo nowych rekordów zachorowań i w odróżnieniu od poprzedniego roku, rząd postanowił nie wprowadzać nowych obostrzeń na czas Sylwestra. Wciąż obowiązkowe są jednak paszporty sanitarne oraz noszenie masek ochronnych wewnątrz budynków.

Premier Jean Castex w walce z koronawirusem ograniczył się do deklaracji i kierowania próśb w stronę Francuzów. “Apeluję do wszystkich o odpowiedzialność i znalezienie innych sposobów świętowania niż wielkie zgromadzenia”, mówił w piątek 17 grudnia. 

Mimo tego, że Castex określił obecną sytuację jako “wyścig z czasem”, zdecydował się na wprowadzenie restrykcji, dotyczących m.in. wielkości zgromadzeń publicznych w budynkach i na świeżym powietrzu, dopiero od 3 stycznia przyszłego roku.

Niemcy

Imprezy noworoczne w Niemczech będą znacznie ograniczone. Na czas Sylwestra zamknięte zostaną wszystkie kluby nocne. Wstęp do restauracji, barów, hoteli i teatrów i sklepów (z wyjątkiem spożywczych) będzie dalej zakazany dla osób niezaszczepionych.

Ograniczone zostały też prywatne zgromadzenia. W jednym domu może jednocześnie przebywać 10 osób zaszczepionych, lub też 2 osoby niezaszczepione spoza domostwa. “Teraz nie jest czas na przyjęcia w dużych grupach”, mówił kanclerz Olaf Scholz w zeszłym tygodniu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, zakazano używania fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych. Rząd w ten sposób próbuje ograniczyć liczbę wymagających hospitalizacji wypadków z ich udziałem, w celu odciążenia przepełnionych przez pandemię COVID-19 szpitali.

Włochy

Osoby niezaszczepione nie mają wstępu do wielu miejsc publicznych, w tym muzeów, galerii, parków rozrywki i kasyn, nawet jeśli otrzymają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Osoby niezaszczepione nie mogą też jadać w restauracjach ani barach.

Od 30 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. rząd nakazał też zamknięcie wszystkich klubów nocnych i tanecznych. Zakazano również organizacji publicznych imprez sylwestrowych, w tym koncertów i odliczania czasu do nowego roku w przestrzeniach publicznych.

Nie nałożono jednak restrykcji na prywatne zgromadzenia – spotkania organizowane w domach mogą się odbywać w grupach dowolnej wielkości, niezależnie od tego czy uczestniczą w nich osoby zaszczepione czy niezaszczepione.

Hiszpania

Restrykcje różnią się w poszczególnych regionach. 

W Andaluzji, Aragonii, Asturii, na Balearach, w Galicji, na Wyspach Kanaryjskich, w Kantabrii, La Rioja, Nawarze i Walencji obowiązkowe przy wstępie do barów, restauracji i klubów będzie okazanie paszportu covidowego. W wielu z tych regionów wprowadzono także ograniczenie w wielkości zbiorowisk i klientów klubów i restauracji.

W większości regionów skrócono również czas pracy restauracji, hoteli oraz restauracji i barów, albo – w bardziej ekstremalnych przypadkach – wszystkich z wyjątkiem najistotniejszych miejsc, w których mogą się gromadzić obywatele w noc sylwestrową do godziny 1 lub 3 nad ranem.

Katalonia wprowadziła natomiast trwającą od 1 do 6 nad ranem godzinę policyjną we wszystkich gminach zamieszkałych przez ponad 10 tys. osób, które odnotowały więcej niż 250 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Zamknięte zostały wszystkie kluby nocne, a prywatne spotkania zostały ograniczone do 10 osób.

Żadne dodatkowe restrykcje nie zostaną wprowadzone tylko w Madrycie i regionach Kastylia-La Mancha, Kastylia i Leon oraz Estremadura.

Czechy 

25 grudnia zakończył się wprowadzony pod koniec listopada stan wyjątkowy, co oznacza że po godz. 22 otwarte będą puby, a spożywanie alkoholu w miejscach publicznych będzie ponownie legalne. 

Po 29 grudnia ograniczona do 50 osób została jednak liczba uczestników imprez (z wyjątkiem wydarzeń kulturalnych, gdzie ograniczona jest ona do tysiąca osób zaszczepionych), a przy jednym stoliku w restauracjach zasiadać mogą maksymalnie 4 osoby. Wstęp do restauracji, klubów i kasyn będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Ograniczenia dotkną również osoby podróżujące z zagranicy. Od 27 grudnia wszyscy zagraniczni turyści chcący spędzić Sylwestra w tym kraju będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, chyba że otrzymali również dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19.

Węgry

W połowie grudnia przedłużone do 11 stycznia zostały obowiązujące poprzednio restrykcje pandemiczne. Oznacza to, że od godz. 20 do godz. 5 wciąż obowiązuje godzina policyjna. Premier Viktor Orbán powiedział że w kraju nie odbędą się żadne parady celebrujące Nowy Rok.

Podobnie jak w Niemczech, w tym roku zakazano również sprzedaży fajerwerków i materiałów pirotechnicznych oraz ich użycia. Posiadaczom fajerwerków i petard może grozić kara pieniężna o wysokości do 422 euro.

Wielka Brytania

Rząd Borisa Johnsona ogłosił, że do następnego roku nie będą wprowadzane żadne nowe restrykcje sanitarne. Każdego dnia na COVID-19 w Zjednoczonym Królestwie choruje średnio około 100 tys. osób.

“Kiedy wejdziemy w nowy rok, oczywiście, zobaczymy, czy trzeba podjąć dalsze środki, ale do tego czasu nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe środki”, stwierdził minister zdrowia Sajid Javid.

Kroki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa podjęły natomiast władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, które nakazały zamknięcie klubów nocnych na czas noworocznych celebracji, a także ograniczyły dozwoloną podczas zgromadzeń liczbę osób. W Anglii imprezy noworoczne odbędą się bez jakichkolwiek restrykcji.

USA

O restrykcjach sanitarnych w Stanach Zjednoczonych decyzje podejmują poszczególne stany. Zdecydowana większość z nich podjęła decyzję o kompletnym zdjęciu obostrzeń, a Hawaje i Luizjana znacznie je poluzowały.

Luzowanie restrykcji zostało tymczasowo zatrzymane w Nowym Meksyku, podczas gdy restrykcje, polegające głównie na obowiązku noszenia masek ochronnych i limitach obłożenia w restauracjach i niektórych punktach usługowych zostały zaostrzone w stanie Waszyngton, Nevada, Nebraska, Illinois, Wirginii, Delaware, Rhode Island i Dystrykcie Kolumbii.

Lokalne obostrzenia wprowadzają też niektóre miasta. Zrezygnowały one z organizacji publicznych imprez noworocznych. W San Francisco drugi rok z rzędu nie odbędzie się pokaz fajerwerków, a w Atlancie nie będzie miała miejsca organizowany od 30 lat “Peach Drop”, czyli impreza, na której z okazji Nowego Roku z wieży upuszczana jest olbrzymia sztuczna brzoskwinia.