Bułgaria: Rząd wprowadza obowiązkowy „paszport covidowy”

bulgaria-obowiazkowy-paszport-certyfikat-covidowy-przepustka-szczepienie-covid-koronawirus-pandemia-lockdown-czwarta-fala-pandemii

Od czwartku (21 października) tzw. "paszport covidowy" obowiązywać będzie w niemal wszystkich publicznych pomieszczeniach zamkniętych. / Foto via [Canva]

W obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem bułgarski rząd postanowił drastycznie zaostrzyć restrykcje epidemiczne. Od czwartku (21 października) obowiązywać będzie tzw. „paszport covidowy”, w niemal wszystkich publicznych pomieszczeniach zamkniętych.

 

 

Rząd Bułgarii zdecydował się na wprowadzenie obowiązku posiadania tzw. certyfikatu covidowego, potwierdzającego pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19, dla większości aktywności w pomieszczeniach zamkniętych.

Certyfikat będzie obowiązkowy na uczelniach, w restauracjach, sklepach o powierzchni powyżej 300 metrów kwadratowych, hotelach, kinach, teatrach, salach gimnastycznych i siłowniach. Obiekty, które nie spełnią wymogu będą musiały natychmiast zostać zamknięte. 

Zorganizowane wycieczki i grupowe zwiedzanie obiektów turystycznych będzie mogło się odbyć tylko jeśli wszyscy uczestnicy będą posiadać „przepustkę” covidową.

Certyfikatu nie będą musiały przedstawiać dzieci poniżej 12 roku życia. Nie będzie on wymagany jedynie w komunikacji miejskiej, administracji publicznej, szkołach i przedszkolach.

W ramach nowych obostrzeń zawieszono też wizyty w szpitalach, a zawody sportowe w pomieszczeniach będą mogły się odbywać tylko bez udziału publiczności i tylko jeśli są to rozgrywki licencjonowanych federacji. Widzowie zawodów rozgrywanych na powietrzu będą musieli mieć „paszport” covidowy. W stolicy kraju studenci wkrótce przejdą na naukę zdalną.

Celem wprowadzonych restrykcji jest zmniejszenie liczby zachorowań na COVID-19. We wtorek (19 października) Bułgaria odnotowała prawie 5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i ponad 200 zgonów.

Kraj zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem liczby zaszczepionych na COVID-19 obywateli – jest ich 20 proc.