Bułgaria zmienia strategię walki z COVID-19

bulgaria-covid-pandemia-koronawirus-protest-szczepienia-antyszczepionkowcy-lozka-covidowe

Nowa koalicja rządząca w Bułgarii chce przyspieszyć przebieg kampanii szczepień. [Canva]

Władze Bułgarii zmieniają strategię walki z koronawirusem. Chcą przyspieszyć przebieg kampanii szczepień, a o wprowadzaniu ewentualnych nowych obostrzeń decydować będzie liczba ciężko chorych na COVID-19.

 

Bułgaria mierzy się ze złą sytuacją epidemiczną. Wczoraj padł dobowy od początku pandemii rekord zakażeń koronawirusem – odnotowano 7 tys. przypadków.

Tylko 30 proc. obywateli jest obecnie w pełni zaszczepionych na COVID-19, a dawkę przypominającą przyjęło zaledwie 7 proc. Bułgarów. Wczoraj w stolicy kraju, Sofii, odbył się protest antyszczepionkowców.

Nowa koalicja rządząca chce przyspieszyć przebieg kampanii szczepień. Władze ogłosiły też nowy plan zarządzania kryzysowego podczas pandemii.

Bułgaria: Przeciwnicy certyfikatów szczepień próbowali wedrzeć się do parlamentu

Demonstrację zorganizowała skrajnie prawicowa partia Odrodzenie, choć okazało się, że jej liderzy są w tajemnicy przed wyboracmi zaszczepieni na koronawirusa.

Nowa strategia

Zgodnie z nowym planem, wyznacznikiem wprowadzania nowych antypandemicznych regulacji będzie liczba zajętych tzw. covidowych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Jeśli 80 proc. z nich będzie zajętych przez osoby ciężko przechodzące COVID-19, w kraju zamknięte zostaną przedsiębiorstwa i szkoły, a uznawanie certyfikatu covidowego zostanie ograniczone. Obecnie zajętych jest 584 z 1268 łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Bułgarskie władze rozważają też uruchomienie strony internetowej, na której możliwe będzie zgłaszanie skutków ubocznych szczepionek na COVID-19.

„Ludzie mają prawo do wątpliwości. Minusem jest to, że nie mówimy o skutkach ubocznych (szczepionek – red.)”, powiedział przewodniczący parlamentarnej komisji zdrowia Anton Tonew ze zwycięskiej w ostatnich wyborach partii Kontynuujemy Zmiany.