Bruksela: Wizyta w muzeum terapią po COVID-19. „Sztuka może być korzystna dla zdrowia”

bruksela-belgia-muzeum-galeria-sztuki-covid19-depresja-stres-recepta-leczenie-pandemia-skutki

Lekarze w Brukseli zalecają pacjentom wizytę w muzach i galeriach sztuki jako terapię po przechorowaniu COVID-19. [unsplash]

Lekarze w Brukseli zalecają pacjentom wizytę w muzeach i galeriach sztuki jako terapię po przechorowaniu COVID-19. Ma to im pomóc poradzić sobie ze stanami depresyjnymi, które często są jednym ze skutków choroby. Belgijska inicjatywa nie jest jednak pierwszą tego typu.

 

 

W szpitalu Brugmann w Brukseli rozpoczął się trzymiesięczny program pilotażowy, którego celem jest sprawdzenie, czy terapia poprzez wizyty w muzeach przyniesie pozytywne zmiany w stanie psychicznym pacjentów.

„Kryzys związany z pandemią COVID-19, zwiększony stres, wypalenie zawodowe i inne patologie udowodniły, że rozpoczęcie takiego projektu ma rację bytu”, powiedziała Delphine Houba, pomysłodawczyni programu i radna z belgijskiej stolicy.

W ramach projektu pacjenci będą mogli bezpłatnie zwiedzać pięć muzeów w mieście. W inicjatywę zaangażowało się m.in. Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Mody i Koronki, ale także Muzeum Ścieków i Muzeum Kostiumów. 

Houba wyraziła nadzieję, że w przyszłości inne, prywatne muzea i galerie sztuki zdecydują się na udział w przedsięwzięciu. Wskazała, że już udowodniono, że „sztuka może być korzystna zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego”.

Wyniki programu zostaną opublikowane w przyszłym roku. Jeśli okaże się, że inicjatywa była skuteczna w łagodzeniu symptomów związanych z depresją, stresem i innych zaburzeń psychicznych, będzie ona dalej rozwijana.

Koronawirus zwiększa ryzyko chorób psychicznych i neurologicznych [RAPORT]

Według naukowców osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, są bardziej narażone na choroby, takie jak depresja, demencja, udar mózgu, zaburzenia lękowe czy zaburzenia nastrojów.

Nie tylko Bruksela

Jak pisze Rzeczpospolita, belgijski program inspirowany jest inicjatywą zaproponowaną już w 2018 r. w Kanadzie. Wówczas – w ramach terapii – do Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu (MMFA) bezpłatny wstęp mieli pacjenci, a także ich opiekunowie i członkowie rodzin.

Inicjatywa adresowana była do osób cierpiących z powodu przewlekłego stresu, wywołanego m.in. zaburzeniami odżywiania, wypaleniem zawodowym, chorobą Alzheimera lub leczeniem nowotworu. Jej uczestnicy mogli odwiedzić nawet 50 muzeów w ciągu roku.

W lipcu br. zaoferowano też cyfrowy dostęp do muzeum dla pracowników służby zdrowia, zaangażowanych w walkę z pandemią. „Ważne było dla nas, aby zaoferować trochę sztuki i piękna tym, którzy przyczynili się do dobrego samopoczucia populacji i którzy potrzebują szansy na złapanie oddechu”, mówiła Mélanie Deveault z MMFA.

„Terapia sztuką” testowana była też w Wielkiej Brytanii, w szczególności dla pacjentów cierpiących na demencję. 

„Pandemia zaburzeń psychicznych”. Coraz więcej osób zmaga się z nasilonym lękiem

Nasilony stres w porównaniu do stanu sprzed pandemii deklaruje aż 70 proc. Polaków.

Sztuka pomaga przy zaburzeniach psychicznych

W 2017 r. brytyjska organizacja Arts and Minds przedstawiła wyniki siedmioletnich warsztatów artystycznych, w których brały udział osoby z problemami o podłożu psychicznym. Okazało się, że w następstwie kontaktu ze sztuką aż 71 proc. uczestników wskazało, że doświadczyło spadku poczucia lęku, a 73 proc. zmniejszenia objawów depresji. 76 proc. stwierdziło, że ich samopoczucie poprawiło się.

„Nasze wyniki pokazują, że udział w kreatywnych działaniach ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi”, stwierdził Gavin Clayton, dyrektor wykonawczy organizacji.

Ustalenia te są poparte wnioskami, do jakich doszła brytyjska grupa parlamentarna, złożona z przedstawicieli wszystkich partii (APPG). W raporcie stwierdzono wówczas, że sztuka może pomóc zachować dobre samopoczucie, wspomóc powrót do zdrowia, a także w radzeniu sobie ze starzeniem się, samotnością, długotrwałymi schorzeniami i problemami psychicznymi.

Wpływ sztuki na psychikę był również badany przez Światową Organizację Zdrowia w 2019 r. Według WHO terapia przy pomocy sztuki ma pozytywny wpływ na ludzką kondycję psychiczną.