Belgia: Bruksela w tyle ze szczepieniami na COVID-19. „Straciła już zbyt wiele czasu”

Bruksela, Belgia

Bruksela / Zdjęcie: Pixabay [Dimitris Vetsikas]

Politycy wzywają rząd regionalny do przyspieszenia procesu szczepień na COVID-19. Jak dotąd zaszczepiło się 58 proc. mieszkańców regionu stołecznego Brukseli, a więc o wiele niższy odsetek niż choćby we Flandrii.

 

 

Ministrowie z frankofońskiej liberalnej partii Ruchu Reformatorskiego (MR) i flamandzkiej centrowej partii Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów (CD&V) wzywają do pilnego posiedzenia Komisji Zdrowia w brukselskim parlamencie, by zająć się przyśpieszaniem szczepień w regionie stołecznym.

We wspólnym oświadczeniu wczoraj (15 sierpnia) David Liesterh i Bianca Debaets wezwali rząd regionalny do podjęcia dodatkowych wysiłków na rzecz wprowadzenia szczepień, zauważając, że przy wskaźniku szczepień wynoszącym zaledwie 58 proc., region Brukseli pozostaje daleko w tyle za Flandrią (86 proc.) i Walonią (76 proc.)

Powolne tempo szczepień w Brukseli „zwiększa ryzyko podważenia narodowej strategii zakończenia kryzysu. W walce z COVID-19 liczy się każdy dzień. Bruksela straciła już zbyt wiele” – powiedziała Debaets.

Zdaniem Inge Neven, szefowej Regionalnej Inspekcji Zdrowia, przyczyną niższego zainteresowania jest charakter regionu, w tym wielokulturowość, a także to, że większość jego mieszkańców posiada podwójne obywatelstwo.