Austria: Nowe restrykcje dla niezaszczepionych

szczepionka-szczepienia-ue-kalendarz-grypa-gruzlica

Słowa „szczepienie” i „szczepionka” są dziś odmieniane przez wszystkie przypadki, a to w związku z rozpoczętymi wczesną zimą szczepieniami przeciw COVID-19. / Foto via (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Rząd wprowadził nowe przeciwepidemiczne ograniczenia. Będą one obowiązywać od 15 września i dotyczyć w szczególności osób, które nie zaszczepiły się na koronawirusa. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy z COVID-19 są praktycznie zwolnieni z przestrzegania restrykcji.

 

 

„Nie planujemy wprowadzać ograniczeń dla osób zaszczepionych, ale wdrożymy środki, które obejmą niezaszczepionych”, oświadczył podczas konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz .

Odsetek zaszczepionych zatrzymał się na poziomie 60 proc., podczas gdy liczba zakażeń wzrasta. Wobec takiego stanu rzeczy władze uciekają się do bardziej restrykcyjnych środków, aby utrzymać w ryzach rozwój epidemii.

Rząd opracował trójpoziomową strategię walki z pandemią, opartą na prostym założeniu: im wyższe obłożenie oddziałów intensywnej terapii, tym bardziej surowe restrykcje będą obowiązywać osoby niezaszczepione.

„Nasze cele to utrzymanie niskiego obłożenia OIOM-ów, uniknięcie konieczności ponownego zamykania szkół i zwiększenie liczby osób zaszczepionych”, podkreślił minister zdrowia Wolfgang Mückstein.

Jednak nawet trzeci, najwyższy przewidziany przez rząd poziom restrykcji nie obejmuje ponownego lockdownu. Jeśli zaś okaże się on niezbędny, to ograniczenia będą miały zastosowanie tylko do osób niezaszczepionych, zapewnił Kurz.