Austria: Problemy z wdrożeniem obowiązku szczepień na COVID-19

Szczepienie na COVID-19

Szczepienie na COVID-19 / photo via Flickr [Marco Verch]

Zapowiadane przez rząd wprowadzenie obowiązkowych szczepień możliwe będzie dopiero do kwietnia, a więc dwa miesiące później, niż zakładał pierwotny plan. Tymczasem eksperci kwestionują skuteczność rozwiązania, jakim jest nakaz szczepień  na koronawirusa.

 

 

Z powodu „problemów technicznych” obowiązek szczepień wejdzie w życie nie wcześniej niż w kwietniu, poinformowała w piątek spółka ELGA GmbH, odpowiedzialna za praktyczne wdrożenie rozwiązania. Austriacki rząd planował wprowadzenie obowiązkowych szczepień już od lutego.

Austria będzie wymagać testu PCR także od zaszczepionych na COVID-19

Obowiązek wykonania i okazania testu PCR nie dotyczy jedynie osób, które otrzymały już trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Austria: Obowiązkowe szczepienia naCOVID-19 zbyt późno

Władze twierdzą wprawdzie, że chcą dotrzymać pierwotnie wyznaczonego planu, ale deklarują, że „uwzględniają” potencjalne trudności i biorą pod uwagę opóźnienie terminu, po którym będą nakładać kary na niezaszczepionych.

Jednocześnie ze środowiska naukowego pojawia się coraz więcej głosów krytykujących obowiązkowe szczepienia. Według epistemologa Geralda Gartlehnera rozprzestrzenianie się wariantu Omikron gwałtownie przyspieszy proces nabywania przez austriackie społeczeństwo odporności zbiorowej.

„Dlatego po ustąpieniu fali odmiany Omikron trzeba będzie ponownie zastanowić się nad zasadnością obowiązkowych szczepień”, stwierdził w rozmowie z ORF, austriackim publicznym nadawcą telewizyjno-radiowym.

Ze względu na opóźnienie we wdrażaniu nowych przepisów wprowadzenie obowiązkowych szczepień może mieć miejsce „za późno na wariant Omikron”, powiedział Peter Bußjäger, prawnik konstytucyjny z Uniwersytetu Leopolda i Franciszka w Innsbrucku, w komentarzu dla „Wiener Zeitung”.

Do ponownej oceny sytuacji epidemicznej wzywa również ogólnokrajowy sztab kryzysowy ds. zwalczania pandemii koronawirusa (GECKO), główny organ doradczy rządu w kwestiach dotyczących pandemii. Karl Stöger, członek GECKO, ocenia, że przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień powinno przewidywać opcję opóźnienia ich wprowadzenia.

Nie znaczy to, że sprzeciwia się on takiemu rozwiązaniu, nawet jeśli zostanie ono wdrożone zbyt późno, by skutecznie przeciwdziałać wariantowi Omikron. Ekspert wskazuje w tym kontekście na potencjalne kolejne warianty SARS-CoV-2, które mogą sprawić, że nakaz szczepień będzie konieczny.