Austria: Minister zdrowia ustępuje. Przyczyną skrajne wyczerpanie pracą

Rudolf Anschober, Austria, minister zdrowia

„Republika potrzebuje ministra, który byłby w stu procentach sprawny. To obecnie nie jestem ja”, skomentował dotychczasowy minister zdrowia Austrii Rudolf Anschober swój obecny stan zdrowia. / Zdjęcie: Twitter, @rudi_anschober

Austriacki minister zdrowia Rudolf Anschober podał się do dymisji. Jako powód swojej decyzji wskazał skrajne przemęczenie i spowodowane nim problemy zdrowotne. „Republika potrzebuje ministra, który byłby w stu procentach sprawny. To obecnie nie jestem ja”, wyjaśnił.

 

Jak wytłumaczył dotychczasowy szef resortu zdrowia, jego wyczerpanie jest konsekwencją wielomiesięcznej walki z pandemią koronawirusa, którą z racji swojej funkcji musiał koordynować.

„Ten największy kryzys zdrowotny od dziesięcioleci zupełnie odmienił nasze życie, w tym oczywiście także moje życie i moją pracę w polityce”, stwierdził minister podczas wczorajszej (13 kwietnia) konferencji prasowej.

Kurz: Austria "praktycznie zakończyła" negocjacje z Rosją. Wkrótce zakupi szczepionkę Sputnik V?

Opozycja oskarża Kurza, że nie nabył wystarczających zapasów szczepionek przeciw koronawirusowi w ramach unijnego mechanizmu dystrybucji.

Co dolega ministrowi?

Przypominając, że objął stanowisko zaledwie kilka tygodni przed tym, jak koronawirus pojawił się w Europie (koalicja austriackich ludowców i Zielonych utworzyły rząd w styczniu 2020 r.), Anschober przyznał, że 15 miesięcy w roli ministra zdrowia było dla niego jak 15 lat. „Przez 14 miesięcy pracowałem praktycznie bez ustanku. Musiało dojść do przemęczenia”, ocenił.

Polityk Zielonych, współrządzących w koalicji z Austriacką Partią Ludową (ÖVP) kanclerza Sebastiana Kurza, wyznał, że zdiagnozowano u niego nadciśnienie, podwyższony cukier i szumy uszne. Wszystkie te objawy według słów ministra są „logicznym skutkiem” długotrwałego przepracowania. „Nie chcę się zupełnie złamać”, powiedział.

W ubiegłym miesiącu Anschober przebywał na tygodniowym urlopie. Wcześniej, jak powiedział, przez ponad rok nie miał ani jednego dnia urlopu. Teraz jednak postanowił pójść za radą lekarzy i złożyć dymisję na ręce prezydenta Alexandra Van der Bellena.

Przy okazji ujawnił także, że podczas swojej kadencji otrzymywał groźby śmierci i od listopada przyznano mu policyjną ochronę.

USA: Agencje zdrowia wzywają do wstrzymania stosowania szczepionki Johnson & Johnson

Preparat Johnson&Johnson jest już stosowany w USA i RPA, a zatwierdzono go także do użytku w Unii Europejskiej i Kanadzie.

Opozycyjny głos wewnątrz gabinetu

Jak podaje agencja Reutera, Rudolf Anschober, 60-letni były dziennikarz i nauczyciel, jest jednym z bardziej lubianych polityków w kraju, cenionym za długie, cierpliwe wyjaśnienia konieczności wdrażania kolejnych obostrzeń, często udowadniając ją na przedstawianych schematach.

W austriackim rządzie był jednak jednym z głosów nawołujących do zaostrzenia ograniczeń przeciwepidemicznych, co spotykało się jednak z oporem szefa gabinetu. Sebastian Kurz opowiadał się bowiem za znoszeniem restrykcji, nawet jeśli sam przyznawał, że liczba zachorowań na COVID-19 jest zbyt wysoka, by podejmować takie kroki.

Dotychczasowy minister ustąpi ze stanowiska od poniedziałku (19 kwietnia). Wicekanclerz i lider Zielonych Werner Kogler poinformował, że zastąpi go Wolfgang Mückstein, lekarz internista i członek wiedeńskiego stowarzyszenia lekarskiego. „Chciałby przyczynić się do tego, że razem przejdziemy przez ten czas pandemii najbezpieczniej, jak to możliwe”, oznajmił przyszły minister zdrowia.

Austria bez dodatkowych dawek. Szczepionkowa ofensywa pogrąży Sebastiana Kurza?

Austriacki kanclerz chciał zdobyć dla kraju więcej szczepionek, ale jego starania ostatecznie obróciły się przeciwko niemu.

Opozycja i inne kraje krytykują austriacki rząd w sprawie szczepionek

Austriacka opozycja ostro krytykuje rząd za wolne tempo kampanii szczepień i wypomina decyzję o niewykupieniu na początku całej puli szczepionek dostępnych dla Austrii w ramach unijnych zamówień.

Na początku państwa członkowskie zgodziły się wydzielić łącznie 3 mln szczepionek z przydzielonych sobie zasobów, by oddać je państwom w najgorszej sytuacji pod względem niedoboru szczepionek. Austria, jako jeden z krajów, którym według Portugalii nie należała się „szczepionkowa pomoc”, odmówiła udziału w tej inicjatywie i odstąpienia przeznaczonych dla siebie szczepionek innym krajom. Wywołało to oburzenie w innych unijnych krajach.

W ubiegłym tygodniu Kurz potwierdził natomiast, że rząd „praktycznie zakończył” negocjacje z Rosją w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V. Austria planuje zakupić od Rosji milion dawek szczepionki Sputnik V. Zdaniem kanclerza transakcja „nada dodatkowego impetu” kampanii szczepień przeciw COVID-19 w alpejskim kraju.