Zimowy urlop w Austrii? Rząd zaostrza restrykcje przeciwepidemiczne na zbliżający się sezon

Austria, Kurz, Karyntia, urlop, narty, Turol, covid, restrykcje

Minister turystyki Elizabeth Köstinger po konsultacjach z resortem zdrowia ma w najbliższym czasie przedstawić zasady, jakie będą obowiązywać zimą w kurortach turystycznych. / Foto via unsplash [Aydin Hassan]

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kanclerza Sebastiana Kurza austriacki rząd zaostrza przeciwepidemiczne ograniczenia. Nowe przepisy weszły w życie w środę (15 września). Od teraz antygenowe testy na koronawirusa zachowują ważność tylko przez dobę, a nie, jak było wcześniej, przez dwie doby. Zasada ta nie odnosi się jednak do uczniów w szkołach ani do przyjezdnych z zagranicy.

 

 

Częściowo powraca też nakaz noszenia maseczek typu co najmniej FFP2 w przestrzeni publicznej. Maski o mniejszym stopniu przepuszczalności będą znów obowiązkowe w sklepach z produktami „pierwszej potrzeby” (czyli np. spożywczych) oraz w środkach transportu publicznego.

Osoby niezaszczepione na COVID-19 będą musiały nosić maseczki FFP2 we wszystkich placówkach handlowych oraz budynkach instytucji kulturalnych, np. w muzeach. By wziąć udział w wydarzeniu lub zgromadzeniu publicznym powyżej 25 osób konieczne będzie potwierdzenie zaszczepienia na koronawirusa lub niedawnego przebycia COVID-19 albo negatywny wynik testu na zakażenie koronawirusem.

Austria znajduje się obecnie na pierwszym poziomie restrykcji. Na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju „pacjenci covidowi” zajmują łącznie 200 łóżek. Jeśli ich liczba przekroczy 300, rząd podniesie ograniczenia do poziomu drugiego.

W takiej sytuacji wstęp do dyskotek i lokali gastronomicznych czynnych późnym wieczorem będą miały tylko osoby zaszczepione. Wprowadzenie trzeciego poziomu obostrzeń przewiduje się, jeśli liczba pacjentów z diagnozą COVID-19 na austriackich OIOM-ach przekroczy 400.

Tymczasem minister turystyki Elizabeth Köstinger po konsultacjach z resortem zdrowia ma w najbliższym czasie przedstawić zasady, jakie będą obowiązywać zimą w kurortach turystycznych.

Tu również podejmowane kroki zależeć będą od liczby zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Zasady dla lokali przeznaczonych do rozrywki typu aprés-ski („po nartach”) będą takie same, jak w przypadku innych lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Specjalne przepisy obejmą także korzystanie z kolejek linowych. Rząd opublikuje również specjalne zasady kwarantanny dla pracowników sektora turystycznego.

Celem jest uniknięcie przeciążenia austriackich szpitali i uznania Austrii przez inne kraje za strefę ryzyka w związku z dużym poziomem zakażeń.

Starosta krajowy Tyrolu Günther Platter z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) poinformował, że sezon zimowy póki co ma toczyć się normalnym rytmem. Nie przewiduje się też ograniczeń liczby pasażerów korzystających z kolejek linowych, dodał.