Austria: Będzie lockdown dla niezaszczepionych? Rząd rozszerza skalę restrykcji

Alexander Schallenberg, Austria

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg / © European Union 2021 - Source : EUCO [EUCO Newsroom]

Austriacki rząd ogłosił nowe środki związane z pandemią COVID-19. Tym razem dotkną one jednak przede wszystkim osoby, które nie przyjęły szczepionki na tę chorobę. Władze zapowiadają wprowadzenie lockdownu dla niezaszczepionych, jeśli obłożenie oddziałów intensywnej terapii osiągnie określony próg.

 

 

„Osoby niezaszczepione muszą pamiętać, że odpowiadają nie tylko za zdrowie własne, ale także i za zdrowie innych”, podkreślił na konferencji prasowej kanclerz Alexander Schallenberg. Dodał, że nie pozwoli na przeciążenie służby zdrowia tylko dlatego, że niektórzy nie chcą się szczepić.

Austriackie władze już na początku września wprowadziły trójetapowy program ograniczeń dla osób nieszczepionych. Z uwagi na ponownym wzrost liczby infekcji i zatrzymanie się odsetka zaszczepionej populacji na poziomie około 70 proc. rząd ogłosił dwa dodatkowe etapy, które wiązać się będą z jeszcze ostrzejszymi restrykcjami.

Inaczej niż w zeszłym roku decyzje nie będą jednak podejmowane na podstawie wskaźnika wykrytych zakażeń, a poziomu obłożenia OIOM-ów. Im więcej pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, tym bardziej rygorystyczne będą wprowadzane środki.

Austria uchwala nowe przepisy zdrowotne w miejscach pracy. Certyfikat albo maska FFP2

Naruszenie nowych zasad będzie karane grzywną w wysokości 500 euro dla pracowników i do 3600 euro dla pracodawców.

Osoby z wykonanym testem będą traktowane inaczej, niż te zaszczepione

Czwarty etap przewiduje możliwość wstępu do barów, korzystania hoteli czy udział w wydarzeniach kulturalnych tylko dla osób zaszczepionych lub tych, którzy w ostatnim czasie wyzdrowieli z COVID-19. Jeśli w pewnym momencie obłożenie oddziałów intensywnej terapii przekroczy 30 proc., rząd wprowadzi piąty, najwyższy poziom obostrzeń. Dla osób niezaszczepionych oznaczać to będzie lockdown.

Jak podkreślił minister zdrowia Wolfgang Mückstein, przepisy inaczej będą traktować osoby zaszczepione, czyli tych, którzy są „chronieni” przed zakażeniem, a osobami, które się nie szczepiły, a jedynie wykonały test i uzyskały wynik negatywny.

„Ważne jest, aby wprowadzić jasne zasady, zwłaszcza jeśli pandemia będzie nadal rozwijać się w takim tempie, jak pokazują obecne prognozy”, stwierdził Mückstein.