Austria: OIOM-y w salzburskich szpitalach bliskie przeciążenia. Powodem COVID-19

Austria, COVID-19, koronawirus, szpitale-szczepienia-oiom

Szpitale niedługo mogą już nie być w stanie zapewnić chorym na COVID-19 odpowiedniego leczenia. Jeśli liczba zakażeń wciąż będzie rosła, może dojść do tego, że będzie trzeba wybierać, kto bardziej potrzebuje całodobowego nadzoru medycznego. / Foto via unsplash [Vladimir Fedotov @fedotov_vs]

Salzburg, nie tylko miasto, ale cały kraj związkowy, zmaga się z dużym obłożeniem oddziałów intensywnej terapii. Wkrótce na OIOM-ach może brakować miejsc.

 

 

Szpitale niedługo mogą już nie być w stanie zapewnić chorym na COVID-19 odpowiedniego leczenia. Jeśli liczba zakażeń wciąż będzie rosła, może dojść do tego, że będzie trzeba wybierać, kto bardziej potrzebuje całodobowego nadzoru medycznego.

Dyrektor salzburskich placówek powołał już specjalny zespół, który będzie decydował, kogo trzeba umieścić na oddziale intensywnej terapii.

W tej chwili aż 272 łóżka na OIOM-ach, zarezerwowane dla pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19, zajmują pacjenci covidowi. Szpitalom grozi też niedobór personelu medycznego.

Władze związkowe zapowiedziały, że podobnie jak w przypadku poprzednich fal pandemii, znów na dodatkową przestrzeń dla pacjentów bez koronawirusa zostaną przeznaczone ośrodki rehabilitacyjne.

Salzburg jest jak na razie jednym z austriackich krajów związkowych najbardziej dotkniętych przez czwartą falę pandemii. „Wzywamy polityków do pilnego wdrożenia niezbędnych środków w celu zmniejszenia wskaźnika zakażeń”, zaapelował dyrektor szpitali w Salzburgu Paul Sungler.

W poniedziałek rząd federalny ogłosił ogólnokrajowy lockdown dla osób niezaszczepionych na koronawirusa.

Sytuacja epidemiczna pogarsza się jednak z dnia na dzień. Wczoraj w całej Austrii odnotowano 61 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższym dobowym wynikiem od dziewięciu miesięcy.

Minister zdrowia Wolfgang Mückstein postuluje wprowadzenie nocnej godziny policyjnej – nie tylko dla niezaszczepionych, ale dla całej populacji. Tymczasem kanclerz Alexander Schallenberg chce w miarę możliwości uniknąć obejmowania restrykcjami także osób zaszczepionych.