Koronawirus: Australia kupiła od Polski szczepionki. „Milion dawek nadziei”

szczepionka, COVID-19

Jak dotąd przeciwko COVID-19 w pełni zaszczepiło się 20 proc. mieszkańców Australii, a przynajmniej jedną dawkę preparatu przyjęło 38 proc. / Zdjęcie: Unsplash [@towfiqu999999]

Mierząca się ze wzrostem zakażeń Australia kupiła od Polski milion dawek szczepionki Pfizera. Tylko 20 proc. Australijczyków jest w pełni zaszczepionych. Australijski premier wyraził wdzięczność polskiemu rządowi za transakcję.

 

„Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten proces! Dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego mogliśmy wesprzeć naszych zagranicznych partnerów w walce z pandemią”, napisał na Twitterze minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień. Dostawa miała trafić do Sydney wczoraj (15 sierpnia).

„530 tys. szczepionek przeznaczymy dla mieszkańców Sydney między 20. a 39. rokiem życia, ponieważ obecnie to młodzi ludzie w największym stopniu odpowiadają za rozprzestrzenianie wirusa. Resztę podzielimy równo między wszystkie stany”, w specjalnym oświadczeniu przekazał premier Australii Scott Morrison.

„Chcę bardzo podziękować premierowi Morawieckiemu i jego rządowi, którzy okazali nam pomoc w tym trudnym czasie”, dodał Morrison. Negocjacje w sprawie umowy trwały kilka tygodni.

„Milion szczepionek to milion dawek nadziei, których teraz potrzebujemy. Szczepmy się dla dobra naszych bliskich i całego narodu”, zaapelował australijski premier.

Pracodawcy w Polsce chcą wiedzieć, którzy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. A jak jest na świecie?

W obliczu kolejnej fali koronawirusa firmy i rządy na całym świecie coraz częściej wymagają od pracowników szczepień przeciwko COVID-19.

Wzrost zakażeń i trudna sytuacja na Antypodach

Australia mierzy się z kolejną falą zachorowań. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w Nowej Południowej Walii. W największym mieście tego stanu, Sydney, od 26 czerwca obowiązuje lockdown, którym 14 sierpnia objęto również cały stan. Ubiegłej doby odnotowano tam 478 przypadków koronawirusa. Zmarło 7 osób.

Nie tylko Nowa Południowa Walia wprowadziła ścisłe restrykcje. Lockdown i godzina policyjna obowiązują również w Queensland i Victorii. 3-dniowym lockdownem objęto miasta Darwin i Katherine w Terytorium Północnym po wykryciu jednego pozytywnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Premier Morrison krytykowany jest za mało skuteczną walkę z pandemią, zwłaszcza za słabe tempo szczepień. Jak dotąd przeciwko COVID-19 w pełni zaszczepiło się 20 proc. mieszkańców Australii, a przynajmniej jedną dawkę preparatu przyjęło 38 proc.