Rosjanie zrywają z Międzynarodowym Trybunałem Karnym

Władimir Putin, prezydent Rosji// Źródło: Kancelaria Prezydent FR

Rosja symbolicznie zerwała powiązania z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, zajmującym się  sprawami zbrodni wojennych i ludobójstwa.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś (16 listopada) dekret prezydencki ws. wycofania rosyjskiego podpisu pod dokumentem ustanawiającym Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Od dziś Federacja Rosyjska ostatecznie zrywa więzi z tą instytucją.

MTK

Międzynarodowy Trybunał Karny działa w Hadze od 2002 r. Jego zadaniem jest sądzenie osób fizycznych (nie państw czy organizacji) oskarżanych o najcięższe przestępstwa: ludobójstwo, zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości oraz działania wojenne niezgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Podstawą istnienia MTK jest Statut Rzymski. To zawarta w 1998 r. umowa międzynarodowa, która określa zakres i sposób działalności sądu – wskazuje, jakie przestępstwa będą podlegać sądowi i na jakich warunkach będą prowadzone sprawy (pełny tekst umowy w jęz. polskim TUTAJ). Do tej pory ratyfikowały ją 124 państwa na świecie (pełna ich lista TUTAJ).

MTK, a właściwie Prokurator MTK, nie może jednak dowolnie rozpoczynać śledztw. Jeżeli sprawa nie jest do niego skierowana przez państwo-stronę Statutu Rzymskiego albo Radę Bezpieczeństwa ONZ, to na jej zbadanie muszą zgodzić się sędziowie Trybunału, po uprzednim przedstawieniu przez Prokuratora dowodów i świadków na popełnienie przestępstw objętych jurysdykcją MTK.

Rosja i MTK

Rosja Statut podpisała w 2000 r., ale od tego czasu nie dokonała jego ratyfikacji. Już od kilku lat Moskwa zapowiadała, że nie zamierza ratyfikować umowy, ale to dzisiejsza decyzja jest ostatecznym, symbolicznym zerwaniem rosyjskich więzi z MTK.

MTK w ciągu ostatnich miesięcy kilkukrotnie podejmował decyzje, które nie były po myśli Kremla.  Najpierw rok temu Prokurator MTK Fatou Bensouda zapowiedziała, że zbada wojnę rosyjsko-gruzińską z 2008 r. pod kątem zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych. Śledztwo w tej sprawie trwa.

>> Czytaj więcej o decyzji MTK ws. wojny rosyjsko-gruzińskiej

Z kolei w poniedziałkowym (14 listopada) raporcie Bensouda nazwała aneksję Krymu przez Rosję „konfliktem zbrojnym” (raport dostępny TUTAJ). Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji uważa, że raport przedstawia rosyjskich żołnierzy w złym świetle.

W dzisiejszym oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa, zarzuca się MTK, że „nie wypełnił pokładanych w nim nadziei”. Rosjanie podkreślają, że w ciągu 14 lat swojego istnienia, MTK wydał tylko cztery wyroki (MTK wylicza pięć) i wydał 1 mld dolarów.