Poroszenko: Rosja atakuje unijne wartości

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (l), prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (ś), przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (p)// Źródło: Consilium

Wczoraj odbył się szczyt UE-Ukraina. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko podkreślił na nim, że unijne wartości muszą zmagać się z atakami płynącymi z wielu stron: z Rosji, od nacjonalistów, populistów i eurosceptyków.

 

Wczoraj (24 listopada) w Brukseli miał miejsce 18. Szczyt UE-Ukraina. Po jego zakończeniu, ukraiński prezydent Petro Poroszenko stwierdził, że „zasady i ideały Unii Europejskiej są bardzo silnie atakowane przez populistów, nacjonalistów, eurosceptyków i przez Rosję”.

Ataki na UE

Poroszenko odniósł się także do środowej (23 listopada) decyzji Parlamentu Europejskiego, który postanowił zwiększyć środki na walkę z rosyjską propagandą. Decyzję uzasadniono zauważalnym w ostatnim czasie nasileniem się tego typu działań. Uznano również, że 11 dyplomatów starających się obecnie przeciwdziałać dezinformacji w ramach specjalnej komórki w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, może nie wystarczyć.

>> Czytaj więcej o decyzji PE

Prezydent Ukrainy dodał, że wspomniane antyunijne grupy nie są od siebie niezależne. „Rosja wspiera populistów, eurosceptyków i innych europesymistów” – podkreślił, podając jako przykład finansowanie, jakie część europejskich partii politycznych otrzymuje z Kremla.

Mimo tych ataków, Poroszenko nie traci optymizmu. W odpowiedzi na pytanie EurActiv stwierdził, że „silnie wierzy w przyszłość Europy”. Dodał, że uważa, że mimo ataków UE jest wciąż w dobrej kondycji, a jego własny kraj będzie w stanie przeprowadzić reformy, które przybliżą go do członkostwa..

Obecny na szczycie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przejawiał jednak mniejszy entuzjazm w tej kwestii. Stwierdził, że UE powinna dbać o zapewnienie Ukrainie suwerenności, niepodległości i stabilności – ale zauważano, że nie wymienił tutaj integralności terytorialnej, co odczytano jako przejaw braku wiary w możliwość rozwiązania kwestii nielegalnej aneksji Krymu.

Trump i sankcje

Poroszenko i Tusk podkreślili też, że rozmawiali już z prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Poroszenko nie chciał ujawniać szczegółów rozmowy, informując tylko, że wyjaśnił mu dokładnie panującą na Ukrainie sytuację.

Tusk także omawiał z Trumpem sytuację na Wschodzie. Stwierdził, że reakcja przyszłego prezydenta USA była „bardzo ogólna”, ale dodał również, że to, co od niego usłyszał, różniło się od deklaracji, jakie Trump składał w trakcie swojej kampanii wyborczej.

Następne działania w sprawie Ukrainy UE podejmie na szczycie Rady Europejskiej, zaplanowanym na 15 i 16 grudnia. Wówczas przywódcy państw członkowskich formalnie podejmą decyzję, czy przedłużyć sankcje wobec Rosji, choć Tusk podkreślił, że „ma silną nadzieję”, że porozumienie co do kształtu tej decyzji uda się wypracować wcześniej.