Atak separatystów na misję OBWE w Donbasie

www.facebook.com/oscesmm

Prorosyjscy separatyści zaatakowali członków misji monitorującej OBWE w Donbasie i przechwycili ich dron – poinformowała w sobotnim (25 lutego) komunikacie Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Atak potępiły Stany Zjednoczone.

 

 

O przechwyceniu drona przez prorosyjskich separatystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) poinformowali obecni na wschodzie Ukrainy obserwatorzy OBWE.

Atak na członków misji OBWE

Do incydentu doszło w piątek (25 lutego) w rejonie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów, około 16 km na północny wschód od Doniecka, gdy patrol OBWE przygotowywał się do wypuszczenia drona. Dron miał dostarczyć informacji nt. uszkodzeń stacji uzdatniania wody – sami obserwatorzy Organizacji nie mogli tam dotrzeć z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa i dużego prawdopodobieństwa zagrożenia minami (obecność min uniemożliwia zresztą członkom misji dostęp do wielu miejsc w Donbasie). Ponadto obserwatorom OBWE zagrożono bronią, a jeden z uzbrojonych napastników oddał strzały w ich kierunku.

Szef misji w Donbasie Ertugrul Apakan potępił incydent jako „bezpośrednie zagrożenie dla życia odważnych mężczyzn i kobiet, którzy czynią wiele, by przynieść pokój na wschodzie Ukrainy”.

USA potępia atak i wzywa do respektowania rozejmu

Także Stany Zjednoczone potępiły atak oraz wezwały zarówno Rosję, jak i wspieranych przez nią separatystów, do przestrzegania porozumień mińskich z 2015 r.  „Potępiamy zaatakowanie obserwatorów specjalnej misji OBWE i przechwycenie ich drona przez siły prorosyjskich separatystów” – napisano w oświadczeniu amerykańskiego Departamentu Stanu.

Podkreślono w nim również, że siły te muszą zaprzestać ataków na infrastrukturę cywilną, m.in. na stację filtrów w Doniecku. Wezwano ponadto Rosję i separatystów do niezwłocznego przestrzegania zawieszenia broni, wycofania całej broni ciężkiej i umożliwienia swobodnego, nieograniczonego dostępu obserwatorom Organizacji.

>> Czytaj więcej o apelach ws. zawieszenia broni w Donbasie

Nasilony ostrzał w Donbasie

W sobotnim (25 lutego) raporcie OBWE podała, że w Donbasie odnotowuje się coraz więcej naruszeń zawieszenia broni. W ostatnich dniach zarejestrowano tam ponad 1 200 eksplozji (w tym tysiąc eksplozji w rejonie Awdijwka-Jasynuwata-lotnisko w Doniecku) – w poprzednim raporcie było ich ok. 460. Nasilony ostrzał Organizacja zaobserwowała również w rejonie Ługańska, gdzie odnotowano 150 eksplozji wobec 41 w ostatnim raporcie.

>> Czytaj więcej o sytuacji na Ukrainie