W jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na rolnictwo w Polsce? Z jakimi wyzwaniami środowiskowymi musi się mierzyć sektor rolniczy? W naszym Raporcie Specjalnym prezentujemy w jaki sposób ocieplenie klimatu oraz związane z tym zmiany w biosferze oddziałują na różne sfery polskiego rolnictwa.
Rolnictwo jest sektorem gospodarki szczególnie narażonym na zmiany klimatu. Głównym problemem staje się globalne ocieplenie, które prowadzi do susz oraz zwiększenia anomalii pogodowych, których następstwa bywają katastrofalne dla niektórych gałęzi rolnictwa.
Jednakże zmiany środowiskowe, wywołane ociepleniem klimatu oraz wynikające z niego zjawiska atmosferyczne nie zawsze niosą za sobą negatywne skutki dla rozwoju rolnictwa. Wydłużenie okresu wegetacji roślin, możliwość uprawy większej ilości ich gatunków, czy nowoczesne, ekologiczne sposoby upraw, mogą stanowić szansę dla polskiego rolnictwa.
Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.
-
Plaga suszy w kraju kwitnącej jabłoni, czyli skutki zmian klimatu dla polskiego sadownictwa
Jak poważnym problemem dla sadowników jest susza i w jaki sposób przeciwdziałać jej skutkom?
-
OZE: Odnawialne źródła energii przyszłością obszarów wiejskich?
Odnawialne źródła energii odmienią obszary wiejskie nad Wisłą?
-
Zmiany klimatu i rozwój uprawy winorośli. Czy Polska stanie się winnym eldorado?
Łączna produkcja win w Polsce w 2019 r. osiągnęła poziom 12750,48 hektolitrów, podczas gdy niecałe 10 lat wcześniej wynosiła zaledwie 412,49 hektolitrów.
-
Jak hodowla zwierząt futerkowych wpływa na środowisko?
Produkcja futer jest europejską specjalnością. Unia Europejska jest odpowiedzialna za produkcję 70 proc. futer z lisów na świecie i 63 proc. futer z norek.
-
Dlaczego potrzebujemy agroekologii?
Rolnicy ekologiczni potrzebują zaufania dla ich pracy. Złej jakości produkt zostanie bardzo szybko zweryfikowany przez rynek, a urzędnicy niejednokrotnie są przekonani zza biurka, że lepiej wiedzą jak wyglądają nasze codzienne zmagania, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Monika Styczek-Kuryluk ˗ która …