Rolnictwo to sektor europejskiej gospodarki szczególnie dotknięty problemem starzenia się społeczeństwa. W 2016 r. tylko 11 proc. osób zarządzających gospodarstwami rolnymi miało poniżej 40 lat, podaje Eurostat.
Mimo unijnego wsparcia i zachęt finansowych dla młodych rolników przyznawanych już od ponad trzech dekad, młodzi ludzie wciąż niechętnie wiążą swoje życie z rolnictwem.
Komisja Europejska w swoim projekcie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata po 2020 r. przewiduje 9 celów, z których jednym jest odnowa pokoleniowa. Wysokość budżetu WPR będzie miała szczególne znaczenie dla możliwości rzeczywistego zrealizowania tych celów.
Kolejnym problemem, któremu Unia Europejska stara się stawić czoła, jest niewielki odsetek kobiet pracujących w gospodarstwach rolnych. Średnio tylko 30 proc. gospodarstw rolnych było zarządzanych przez kobiety (Eurostat 2013). Ta uśredniona liczba nie oddaje jednak w pełni rzeczywistości, bo podczas gdy na Litwie aż 47 proc. gospodarstw działa pod okiem kobiety, w Holandii już tylko 5 proc.
Jednocześnie, ogólnoświatowy sondaż przeprowadzony przez Corteva Agriscience wykazał, że Europejki zatrudnione w rolnictwie wciąż czują się dyskryminowane ze względu na płeć (68 proc. – raport ujął jednak tylko 4 kraje europejskie: Francję, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Włochy).
W kwietniu 2017 r. Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów (523:104) przyjął raport wzywający do zwiększenia roli kobiet w unijnym rolnictwie. Unijni prawodawcy wierzą bowiem, że kobiety mogą odegrać kluczową rolę w odnowie obszarów wiejskich, które nie muszą być skazane na urbanizację.
Zapraszamy Państwa do lektury Raportu Specjalnego na temat kobiet i młodych ludzi pracujących w Europie jako rolnicy. Przez siedem dni codziennie publikujemy jeden artykuł prezentujący perspektywę innego europejskiego państwa.
-
Czy nowy budżet Wspólnej Polityki Rolnej pomoże młodym rolnikom?
Jeżeli na wsiach ma nastąpić wymiana pokoleniowa, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały znaleźć sposób, aby przyciągnąć do rolnictwa młodych ludzi. Ci uważają jednak, że podstawową kwestią jest uchwalenie takiego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), który weźmie pod uwagę ich …
-
Francja: Kobiety starają się zmieniać obraz rolnictwa
We francuskim rolnictwie kobiety są grupą mocno zaniedbaną, choć stanowią jedną czwartą wszystkich rolników. W Bretanii inicjatywa „rolnictwo po kobiecemu” stara się wypromować kwestię równości płci w sektorze rolnym, opisuje Euractiv France. Liczba kobiet w zawodzie rolniczym wzrasta. Zakładają one …
-
Niemcy: Młodzi ludzie niechętnie podejmują pracę w rolnictwie
Brak odpowiedniej infrastruktury na niemieckich obszarach wiejskich oraz niewystarczające wsparcie dla nowych małych gospodarstw powstrzymują młodych ludzi od inwestowania w rolnictwo i zmuszają ich do migracji do miast - donosi raport EURACTIV.de. „W niektórych regionach, na przykład w landzie Szlezwik-Holsztyn – gdzie …
-
Rumunia: młodym rolnikom trudno o pożyczkę na własną działalność
Otrzymanie pożyczki, która sfinansuje pierwsze kroki w rolnictwie, to jeden z największych problemów, z którymi borykają się młodzi rolnicy w Rumunii. Zwłaszcza jeśli nie mogą przedstawić żadnej gwarancji spłaty – pisze EURACTIV Rumunia. Mihai Petre miał zaledwie 20 lat, gdy …
-
Hiszpania: Młodzi rolnicy chcą ambitnej Wspólnej Polityki Rolnej
Nadmierna biurokracja w połączeniu z brakiem dostępu do gruntów i odpowiedniej infrastruktury nadal stanowi główną przeszkodę w przyciąganiu młodych ludzi i kobiet do hiszpańskiego sektora rolniczego – wynika z raportu EFE Agro. W Hiszpanii panuje zgoda, że należy wzmocnić starania …
-
Grecja: Dla młodych ludzi rolnictwo jest nieopłacalne
Słaba jakość infrastruktury i niska rentowność prowadzenia gospodarstw sprawiają, że rolnictwo jest dla młodych Greków nieatrakcyjne. Jednocześnie rozmówcy EURACTIV Greece przekonują, że jak nigdy wcześniej w sektorze potrzeba młodych osób, które zmienią jego oblicze. „Rolnictwo jest mniej atrakcyjne dla młodszego …
-
Polska: Potrzeba większego wsparcia dla rolników ekologicznych
W polskim rolnictwie dominują małe gospodarstwa. Z roku na rok ich ubywa, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny polski rolnik ma do dyspozycji od 2 do 5 ha ziemi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku powyżej 45 …
-
Włochy: Wspólna Polityka Rolna daje szanse kobietom
Fundusze pochodzące ze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przyczyniły się do zmodernizowania rodzinnego przedsiębiorstwa w południowych Włoszech, informuje partner serwisu EURACTIV Sicilia Agricoltura w swoim raporcie. Kraina gwiazd i opuncji Anna Savasta i jej szwagierka Marinella Romano prowadzą małe gospodarstwa rolne w …