Ogórek w UE będzie miał prawo być krzywy

„Dla krzywego ogórka i bulwiastej marchewki to początek nowej epoki” – powiedziała komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Mariann Fischer Boel.

W jej ocenie, jest to przykład „ukrócenia zbędnej biurokracji”, bo nie ma potrzeby regulowania tego typu spraw na poziomie Wspólnoty.

„O wiele lepiej będzie, jeśli pozostawimy to podmiotom działającym na rynku. Przy obecnych wysokich cenach żywności i ogólnych trudnościach ekonomicznych, konsumenci powinni mieć możliwość wyboru spośród jak najszerszej gamy produktów. Wyrzucanie zupełnie dobrych produktów tylko dlatego, że mają +niewłaściwy+ kształt jest bez sensu” – dodała komisarz.

W trakcie zeszłorocznych negocjacji nad reformą wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, Komisja Europejska zobowiązała się ograniczyć biurokrację i znieść normy handlowe dla tego sektora. Środowe głosowanie dotyczyło właśnie wniosków Komisji w sprawie odrzucenia takich norm dla 26 rodzajów owoców i warzyw (morele, karczochy, szparagi, bakłażany, awokado, fasola, brukselka, marchew, kalafior, czereśnie, cukinia, ogórki, grzyby uprawne, czosnek, orzechy laskowe w łupinie, kapusta, por, melony, cebula, groszek, śliwki, seler naciowy, szpinak, orzechy włoskie w łupinie, arbuzy oraz cykoria liściowa).

Dla 10 rodzajów owoców i warzyw – jabłka, owoce cytrusowe, kiwi, sałata, brzoskwinie i nektaryny, gruszki, truskawki, słodka papryka, winogrona stołowe i pomidory – dotychczasowe normy handlowe będą utrzymane.

Jednak – zapewnia KE – nawet w przypadku niezgodnych z normami produktów należących do tej 10-tki, które stanowią 75 proc. handlu UE, państwa członkowskie po raz pierwszy będą mogły pozwolić sprzedawać je w sklepach.

Trzeba będzie tylko oznaczyć te produkty etykietą pozwalającą na odróżnienie ich od tych klasy „ekstra”, klasy I i klasy II. Oznacza to, że np. nawet nie spełniające norm jabłka, mogą być sprzedawane w sklepie pod warunkiem, że będą opatrzone etykietą, na której widnieje napis:„produkt przeznaczony do przetworzenia” lub inne równoznaczne sformułowanie.

Komisja będzie teraz musiała oficjalnie zatwierdzić te zmiany, które – ze względów praktycznych – wejdą w życie z dniem 1 lipca przyszłego roku. (bea)