Do kogo trafiają pieniądze ze Wspólnej Polityki Rolnej?

Precyzuje – powołując się na opublikowane po raz pierwszy listy, które mają zapewnić jawność i przejrzystość unijnych dopłat rolnych – że np. sama tylko królowa brytyjska Elżbieta II dostała w zeszłym roku ponad 500 tys. euro swoją posiadłość w Sandringham.

Portal przypomina, że informacje o tym kto i ile pieniędzy Hiszpania publikuje już od lat 90.  i na szczycie listy co roku znajduje się  szlachecka rodzina Álvarez de Toledo wraz księżną Cayetaną Fitz-James Stuart.

Natomiast Niemcy nie chcą ujawniać tych informacji, mimo że termin wdrożenia unijnej dyrektywy przejrzystości niedawno minął – Komisja Europejska zdecydowała, że do końca kwietnia tego roku zostanie opublikowana pełna lista beneficjentów unijnej pomocy dla gospodarstw rolnych.

”Chodzi o pieniądze podatników, więc jest rzeczą ważną, aby wiedzieli oni, na co są one wydawane” — uzasadniała na wiosnę zeszłego roku tę decyzję komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel.

Cafebabel  zwraca uwagę, że zazwyczaj UE wskazuje – za pomocą specjalnych tablic – te miejsca, w których zainwestowano europejskie pieniądze, tymczasem w przypadku dopłat bezpośrednich tego nie robi. (bea)