Najnowszy raport o stanie polskiej wsi wskazuje na szereg wyzwań demograficznych, ekonomicznych i społecznych przed którymi stoją obszary wiejskie. Czy należy do nich również migracja do miast?
„Obserwowane w latach 2016–2018 zmiany liczby ludności wsi i miast wskazują na utrzymującą się tendencję powolnego wzrostu liczby ludności miejskiej i spadku ludności wiejskiej” – podkreślają autorzy raportu „Polska wieś 2020. Raport o stanie wsi” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA).
Poziom życia na polskiej wsi jest niższy niż w mieście. Przekłada się to na niższe niż w miastach zarobki, wyższe bezrobocie, gorszą sytuację ekonomiczną mieszkańców wsi, oraz gorszy dostęp do infrastruktury technicznej, komunikacyjnej, czy telekomunikacyjnej.
Wyraźnym problemem jest także relatywnie niski poziom edukacji i wykształcenia. Wykształceniem wyższym legitymuje się tylko 12 proc. mieszkańców wsi, podczas gdy średnio w miastach jest to 29 proc., a w największych miastach nawet 48 proc.
Pomimo powyższych i wielu innych problemów, z którymi zmagają się polskie wsie, raport fundacji FDPA wskazuje, że „liczba ludności żyjącej na terenach wiejskich w Polsce wzrasta systematycznie od początku XXI wieku w przeciwieństwie do lat 90. XX wieku”.
Jakie są zatem przyczyny dodatniego salda migracji w większości polskich wsi? Czy zjawisko to dotyczy całej Polski, czy może konkretnych obszarów? Jakim jeszcze wyzwaniom muszą stawić czoło polskie obszary wiejskie?
Na te i wiele innych pytań odpowiada redaktor naczelna Karolina Zbytniewska i prof. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w odcinku specjalnym Podcastu Europejskiego, przygotowanego we współpracy z Konradem Strubińskim i Joanną Jakubowską z redakcji EURACTIV.pl.
Znajduje się on w serwisie Spotify oraz na platformie Soundcloud.
Więcej naszych Podcastów Europejskich TUTAJ