Znów rolniczy protest w Warszawie

Marcowy protest rolników AGROunii w Warszawie, źródło twitter Michał Kołodziejczak

Marcowy protest rolników AGROunii w Warszawie, źródło twitter Michał Kołodziejczak

Rolnicy z AGROunii zablokowali wczoraj rano plac Zawiszy w Warszawie. Bez zapowiedzi i pozwoleń wysypali na jezdnię jabłka, rozłożyli świńskie łby, podpalili słomę i opony. Domagali się m. in. zwiększenia udziału polskich produktów rolno-spożywczych w ofercie sklepów wielkopowierzchniowych.

 

Lider AGROunii: Będziemy robić krótkie i mocne akcje

“Tak jak zapowiadaliśmy, będziemy robić krótkie i mocne akcje. Jesteśmy po jednej z nich. Pokazaliśmy, że państwo nie jest przygotowane do rządzenia, zarządzania i bronienia Polski. Jeśli nie potrafi obronić ulicy, to jak może obronić Polskę przed napływem wątpliwej jakości towarów z całego świata, które w tej chwili do nas trafiają?” – retorycznie pytał w środę (13 marca) lider AGROunii Michał Kołodziejczak.

Dziś w Polsce początek agropowstania?

Młody rolnik, lider i założyciel AgroUnii Michał Kołodziejczak zapowiedział na dziś początek „chłopskiego powstania w Polsce”, które na razie ma objąć kilkadziesiąt miejsc w kraju. Kołodziejczak nie wyklucza blokady dróg, a na przyszły tydzień planuje „mocne oblężenie Warszawy”.

Natomiast AGROunia zapewniała na Facebooku, że „wydarzenia z Placu Zawiszy to akt desperacji. Jesteśmy bardzo rozważni i był to tylko symboliczny strajk. Zależy nam na pokoju i spokoju”. Protest był na tyle spontaniczny, że nawet nie został zgłoszony miastu.

AGROunia chce w sklepach połowy polskich produktów

Wśród postulatów tej rolniczej organizacji znajduje się m.in. wprowadzenie przepisów nakładających na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z co najmniej 51 proc. udziałem produktów krajowego pochodzenia i tutejszej produkcji. Rolnicy chcą także graficznego znakowania produktów flagą kraju pochodzenia.

Premier Morawiecki: Nowa ustawa na pomoc rolnikom

Pomoc dla rolników dzięki nowej ustawie dotyczącej sklepów wielkopowierzchniowych obiecał premier Mateusz Morawiecki. Oświadczył także, że wspólna polityka rolna UE jest jednym z kluczowych instrumentów polskiej polityki gospodarczej i zapowiedział jej dalszą realizację.

Minister rolnictwa: To nie jest dobra droga

“Ich prawem jest protestować, natomiast marnowanie żywności raczej nie buduje sympatii do rolników. Te jabłka to dzieciom trzeba dać w przedszkolach, a nie wysypywać na placu i kierowcom przeszkadzać” – ocenił wczorajszy protest rolników minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Money.pl.

Zdaniem ministra blokując newralgiczne skrzyżowanie w centrum Warszawy i podejmując działania, które tysiącom warszawiaków utrudniły życie, protestujący rolnicy nie mogą oczekiwać sympatii społecznej od innych grup. Nie powinni też spodziewać się zrozumienia powodów, dla których trzeba wspierać rolnictwo i preferencyjny system zabezpieczenia społecznego, stosować pomoc klęskową itp. W ocenie Ardanowskiego „nie jest to dobra droga walki o interesy rolnictwa”.

Polska: Potrzeba większego wsparcia dla rolników ekologicznych

W polskim rolnictwie dominują małe gospodarstwa. Z roku na rok ich ubywa, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny polski rolnik ma do dyspozycji od 2 do 5 ha ziemi. Najczęściej jest to mężczyzna w wieku powyżej 45 …

Szef MSWiA: chuliganeria musi ponieść konsekwencje

“Z najwyższym szacunkiem podchodzę do rolników” – zapewnił z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zapowiedział jednak, że w tym wypadku “chuliganeria, która sprowadziła realne zagrożenie zdrowia i życia” będzie musiała ponieść konsekwencje. Poranne wydarzenia w stolicy nazwał „skrajną nieodpowiedzialnością” wymagającą „bezwzględnej i jasnej reakcji policji”.

“W tej sprawie oczekiwania pana premiera może być tylko jedno. Chuliganeria, która sprowadziła realne zagrożenie zdrowia i życia na placu Zawiszy musi ponieść konsekwencje wynikające z obowiązującego w Polsce prawa” – oświadczył szef MSWiA w telewizji wPolsce.pl. “Nikt, nawet bardzo zdenerwowany rolnik, nie ma prawa narażać innych uczestników ruchu drogowego na realne niebezpieczeństwo” – uważa Brudziński.

Porozumienie Rolnicze – nowe forum dialogu całego sektora żywnościowego

Rozwój polskiej wsi, polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich – to cele Porozumienia Rolniczego, nowej instytucji utworzonej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zainaugurował wczoraj jej działalność.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Porozumienie Rolnicze ma służyć społecznościom wiejskim, rolnikom, przedsiębiorcom …

Choć uznał, że „świętym prawem jest prawo do demonstracji i sprzeciwu”, to podkreślił, że nigdy nie może się to odbywać “kosztem bezpieczeństwa, czy zdrowia innych obywateli”. Szef MSWiA wyraził przy tym nadzieję, że policja szybko ustali dane uczestników protestu. “W tej konkretnej sprawie jestem przekonany, że będą konkretne wnioski do sądu. Będą wysokie mandaty” – powiedział Brudziński.

Rzecznik prezydenta: AGROunia zaczyna wyglądać jak Samoobrona

“Tak to zaczyna wyglądać, także ze względu na metody, które ta organizacja przyjęła” – ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski porównując w rozmowie z „Rzeczpospolitą” obie te organizacje. Spychalski przypomniał niedawny protest rolników AGROunii przed Pałacem Prezydenckim rozmowę ich przedstawicieli m.in. z szefową kancelarii prezydenta Haliną Szymańską.

Rolnicy AGROunii protestowali w Warszawie

Wczorajsze „oblężenie Warszawy” sprowadziło się do protestu ok. tysiąca rolników AGROunii, którzy przeszli ulicami stolicy pod Pałac Prezydencki. Domagali się, żeby organizacja handlu w Polsce i polska polityka zagraniczna uwzględniały potrzeby polskich gospodarstw rodzinnych.
 

Uczestnicy środowej (6 lutego) manifestacji pod Pałacem …

“To była dość ciekawa rozmowa. Jak poproszono o postulaty, to okazało się, że tych postulatów spisanych nie ma. Były przedstawiane ustnie” – powiedział rzecznik Andrzeja Dudy. “Najważniejszy jest dialog i możliwości normalnej, spokojnej rozmowy i w ten sposób rozwiązywania problemów” – podkreślił. Dodał przy tym, że Jan Krzysztof Ardanowski jest „świetnym ministrem rolnictwa”.

Czy nowy budżet Wspólnej Polityki Rolnej pomoże młodym rolnikom?

Jeżeli na wsiach ma nastąpić wymiana pokoleniowa, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały znaleźć sposób, aby przyciągnąć do rolnictwa młodych ludzi. Ci uważają jednak, że podstawową kwestią jest uchwalenie takiego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), który weźmie pod uwagę ich …

Zatrzymania po rolniczym proteście

Po wczorajszym proteście rolników w stolicy policja zatrzymała osiem uczestniczących w nim osób. Jak poinformował asp. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji, w stosunku do trzech – kierowców busów – policja zamierza w trybie przyspieszonym skierować do sądu wnioski o ich ukaranie. Dodał, że związku z blokowaniem jezdni przy pl. Zawiszy wylegitymowano kilkadziesiąt osób, a osiem z nich “zostało zatrzymanych i doprowadzonych do jednostek policji”. Dodał, że wśród nich są też „kierowcy busów wykorzystanych do organizacji tej blokady”. “Tymi samochodami m.in. dowieziono opony, dowieziono także jabłka, które były tam rozsypywane” – powiedział Mrozek.

Po zakończeniu protestu do porządkowania placu w środku miasta od razu przystąpiły specjalne służby, ale również niektórzy przechodnie zaczęli zbierać rozsypane owoce. Sieć obiegło zwłaszcza jedno zdjęcie, na którym starsza kobieta zbiera z asfaltu jabłka do foliowych reklamówek.

Czy Polska efektywnie wydaje unijne środki na rolnictwo?

Wspólna Polityka Rolna (WPR) to najstarsza z polityk unijnych. U ekonomistów budzi chyba jednak najwięcej kontrowersji. Z jednej strony pojawia się bowiem wiele wątpliwości co do efektywności wydawania funduszy w ramach WPR. Z drugiej zaś należy pamiętać, że rolnictwo wytwarza wiele …