Włochy uregulują sytuację nielegalnych migrantów

Minister rolnictwa Teresa Bellanova z ugrupowania Italia Viva. Główna inicjatorka przyznania zezwolenia na czasowe podjęcie przez nielegalnych imigrantów legalnej pracy w sektorze rolnym. / Zdjęcie via twitter @TeresaBellanova

Koalicja rządowa we Włoszech porozumiała się w sprawie czasowej legalizacji pobytu nielegalnych migrantów. To dobra informacja dla branży rolniczej, która z powodu pandemii koronawirusa musi poradzić sobie w tym roku bez pracowników sezonowych z zagranicy.

 

 

Podczas środowej (13 maja) konferencji prasowej premier Giuseppe Conte poinformował o przyjęciu przez rząd kolejnego pakietu pomocowego dla obywateli. W jego skład wchodzi m.in. 25 mld euro dla zatrudnionych oraz 15 mld euro dla firm.

Wraz z rządowym dekretem kończy się także polityczny spór o przyznanie czasowego prawa pobytu dla nielegalnych migrantów – głównie z Afryki.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Prawo pobytu dla migrantów na 6 miesięcy

Częścią rządowego dekretu jest uregulowanie pobytu nielegalnych migrantów we Włoszech. Przez kilka ostatnich dni trwała intensywna debata nad zezwoleniem na podjęcie przez nich legalnej pracy w sektorze rolnym oraz dla tych, którzy są zatrudnieni jako pomoc domowa. Dzięki temu Włochom udałoby się załatać „dziurę” na rynku pracy powstałą przez pandemię koronawirusa, która uniemożliwiła przyjazd na Półwysep Apeniński tysiącom pracowników sezonowych z zagranicy.

„Od dziś nielegalni migranci – nadmiernie eksploatowani w sektorze rolniczym – będą mniej nielegalni. Uzyskają prawo pobytu”, ogłosiła ze łzami w oczach największa zwolenniczka inicjatywy, minister rolnictwa Teresa Bellanova z ugrupowania Italia Viva. Migranci wraz z rządowym dekretem otrzymają prawo do pracy na sześć miesięcy.

Prawo przewiduje dwa scenariusze: pracodawcy mogą złożyć wniosek o zarejestrowanie pracowników – najczęściej migrantów z Afryki, którzy są słabo opłacani i żyją w trudnych warunkach – ponosząc koszt w wysokości 400 euro, albo migranci, których zezwolenie na pobyt wygasło 31 października 2019 r. mogą wystąpić o jego przedłużenie, ponosząc koszt 160 euro. „Okno” na dokonanie operacji administracyjnych otworzy się 1 czerwca i potrwa do 15 lipca.

Warunkiem otrzymania czasowego pozwolenia jest udokumentowanie pobytu we Włoszech przed 8 marca (początek wprowadzania restrykcji związanych z epidemią koronawirusa) oraz wcześniejsze zatrudnienie – przed 31 października 2019 r. w rolnictwie lub w pracach domowych.

Włochy: Czy nielegalni migranci będą mogli pracować w rolnictwie?

We włoskim parlamencie osiągnięto kompromis w sprawie ustawy zezwalającej na czasowe podjęcie przez nielegalnych imigrantów legalnej pracy w sektorze rolnym.

Pomoc także dla szpitali

Minister rolnictwa Teresa Bellanova w ubiegłym tygodniu zagroziła rezygnacją, jeśli rząd nie ureguluje pobytu ponad 600 tys. nielegalnych migrantów pracujących we Włoszech w rolnictwie. To mogłoby zaważyć na trwałości koalicji rządowej.

Bellanova przekonywała, że prace przy zbiorach powinny już się zaczynać. Argumentowała, że w obecnej sytuacji nadszedł czas na uregulowanie sytuacji migrantów, którzy ze względu na swoją słaba pozycję są często wykorzystywani przez oszustów i mafie. „Wygrała godność osób, które mogą prosić o ochronę w pracy”, podkreśliła Bellanova.

Inicjatywę minister, która reprezentuje wchodzące w skład koalicji liberalne ugrupowanie Italia Viva (założone przez byłego premiera Matteo Renziego) popierały współtworzące rząd centrolewicowa Partia Demokratyczna oraz lewicowa partia Wolni i Równi, przedstawiciele branży rolniczej i kościół katolicki. Do rozwiązania ostatecznie udało przekonać się antyestablishmentowy Ruch 5 Gwiazd (M5S). Przeciwna ułatwieniom dla migrantów jest opozycja, z Ligą Mateo Salviniego na czele.

Dodatkowe środki w ramach rządowego dekretu trafią także do włoskiego systemu opieki zdrowotnej, który zostanie zasilony kwotą 3,25 mld euro. Przełoży się to na zwiększenie liczby łóżek na oddziałach intensywnej terapii o 115 proc. z 5179 miejsc do ponad 11 tys. Z kolei 1,45 mld euro rząd przeznaczy na edukację, aby zapewnić łatwiejszy powrót uczniów do szkół we wrześniu.

Ukraina wypuści jednak do UE robotników sezonowych?

Ukraińskie władze zdają się zmieniać zdanie co do możliwości wysyłania specjalnymi lotami czarterowymi Ukraińców, którzy chcą pracować sezonowo w Unii Europejskiej. Brak takich pracowników odczuwa szczególnie branża rolna.