Kolejna wegańska „jajecznica” już w przyszłym roku w UE? Amerykański start-up, który ją wymyślił stara się o dopuszczenie na unijny rynek

weganska-jajecznica-wege-wegetarianizm-just-egg-bialko-zywnosc-unia-europejska-komisja-europejska-kury

Jajecznica, źródło: pxhere (CC0 Public Domain)

Założona w Kalifornii firma Eat Just opracowała recepturę roślinnego zamiennika jajecznicy wytworzonego głównie z białka fasoli mung. Produkt cieszy się na rynku w USA rosnącą popularnością, ale w Unii Europejskiej musi zostać najpierw zatwierdzony zgodnie z rozporządzeniem o tzw. nowej żywności.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Sprzedawany w płynnej formie produkt nazwany Just EGG dostępny jest na rynku w USA od 2019 r. Kalifornijski start-up Eat Just sprzedaje go już również w Kanadzie, a także w kilku krajach azjatyckich – Chinach (wraz z Hongkongiem), Singapurze, Tajlandii i Korei Południowej. Produkt pojawia się też w pierwszych krajach afrykańskich.

Just EGG pozwala usmażyć roślinny odpowiednik przyrządzanej najczęściej z jak kurzych jajecznicy, który wyglądem i konsystencją przypomina produkt pochodzenia zwierzęcego, ale jednocześnie jest całkowicie zgodny z dietą wegańską, która odrzuca wszystkie produkty zwierzęce, a więc oprócz mięsa także nabiał, jajka, a często nawet miód pszczeli.

Kolejne owady w europejskim menu. UE zezwala na jedzenie szarańczy

Na świecie około 25 proc. ludzi ma w swoim jadłospisie owady.

Jajecznica z białka azjatyckiej fasoli

Istotą Just EGG jest zastosowanie zamiast jajka – białka pozyskanego z azjatyckiej fasoli mung, nazywanej też fasolą złotą. Co ciekawe produkt największym zainteresowaniem cieszy się nie w swojej ojczyźnie, czyli USA, ale w Kanadzie, gdzie kosztuje 5,99 tamtejszych dolarów, czyli nieco ponad 19 złotych za porcję pozwalającą przyrządzić śniadanie dla kilku osób.

Choć Just EGG nie jest jedynym (ani nawet pierwszym) zamiennikiem jaj zdatnym do usmażenia w formie jajecznicy, to jednak ze wszystkich dostępnych na rynku cieszy się obecnie zdecydowanie największym zainteresowaniem konsumentów.

W USA i Kanadzie posiada bowiem aż 99,2 proc. rynku roślinnych zamienników jaj (a urósł on w 2020 r. o 168 proc. w porównaniu z 2019 r.), daleko w tyle zostawiając nieamerykańską konkurencję – kanadyjski Nabati Plant Eggz, izraelski Zero Egg czy produkowany przez szwajcarski koncern Nestlé produkt o nazwie vEGGie, w Europie sprzedawany pod wspólną dla różnych wegańskich produktów marką Garden Gourmet.

O ile jednak produkt Nestlé jest „ogólnym” zamiennikiem jaj (także stworzonym na bazie białek roślin strączkowych, głównie grochu) i służy nie tylko do robienia jajecznicy, ale także innych potraw wymagających zwykle dodania jajek – np. cukierniczych – o tyle Just EGG jest dedykowany jajecznicom, naleśnikom czy omletom.

Niemcy: Wegetarianin szefem resortu rolnictwa. Słychać głosy sprzeciwu

Hodowcy obawiają się „antymięsnej” polityki.

Kiedy wegańska jajecznica w UE?

Eat Just bardzo chce wejść ze swoim produktem na rynek europejski, ponieważ popyt na wegańskie produkty rośnie na nim bardzo szybko. „Wejście z Just EGG do Europy będzie jednym z najważniejszych kamieni milowych dla naszej firmy” – powiedział CEO i jednocześnie współżałożyciel spółki Josh Tetrick.

Ale aby zaistnieć na unijnym rynku, Just EGG musi zostać otrzymać zgodę Komisji Europejskiej, ponieważ użycie białka fasoli mung jako zamiennika jajek musi być w UE zatwierdzone zgodnie z rozporządzeniem o tzw. nowej żywności.

Jest już tego blisko, bo w listopadzie eksperci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydali już pozytywną rekomendację. Teraz KE ma sześć miesięcy na jej certyfikację, a więc amerykański roślinny zamiennik jajek pojawi się na unijnym rynku pod koniec pierwszego półrocza 2022 r.

To jednak dużo później niż zakładała firma Eat Just, która liczyła, że zacznie sprzedawać swoje produkty w Europie już w 2021 r. Just EGG będzie też prawdopodobnie musiał zyskać w UE inną nazwę handlową.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1308/2013 nakłada bowiem na producentów żywności roślinnej zakaz używania nazw mięsnych, zwierzęcych czy mleczarskich dla produktów wegańskich. Słowo „egg”, czyli „jajko” będzie zatem musiało z logo Just EGG zapewne w UE zniknąć.