Ugoda ws. Brie, czyli Chiny znoszą embargo na miękkie sery

Ser z gatunku Brie, źródło Wikipedia

Ser z gatunku Brie, źródło Wikipedia

Miłośnicy serów w Chinach mają powód do świętowania. Cofnięto bowiem zakaz sprowadzania z zagranicy tego typu produktów. Możliwy stał się zatem import serów takich jak Camembert, Brie oraz Roquefort, o czym poinformowali urzędnicy Unii Europejskiej.

 

Na początku września zabroniono importowania do Chin serów wyprodukowanych z użyciem określonych typów pleśni i bakterii.

Zakaz został zniesiony po ubiegłotygodniowych spotkaniach między przedstawicielami Komisji Europejskiej a chińskimi urzędnikami ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, podała strona chińska.

Chińska Narodowa Komisja ds. Zdrowia i Planowania Rodziny wystosowała już notę do chińskich organów celnych wyjaśniając, że ​​kultury bakterii wykorzystywane przy produkcji tych serów nie są szkodliwe dla zdrowia konsumentów. Oświadczenie Komisji pozwoli wznowić handel serami.

W swoim stanowisku, Komisja uznała również, że standardy jakości serów stosowane w Chinach są „przestarzałe”. Chińskie przedstawicielstwo oraz ambasada Francji zamierzają organizować wspólnie z chińskimi ekspertami seminarium, którego celem będzie „ograniczenia ryzyka wystąpienia takich zdarzeń w przyszłości”.

Axel Moreaux, kierownik francuskiej restauracji Paradox w Pekinie, cieszył się z uzyskanego porozumienia.

„Zakaz obowiązywał przez krótki czas, więc nie miało to wpływ na naszą działalność. Teraz możemy działać jak zwykle” – powiedział agencji prasowej AFP.

„To prawdziwa ulga” – mówił z kolei Vincent Marion, współzałożyciel Cheese Republic, jednej z czołowych w Chinach sieci sprzedaży serów.

“Teraz jest czarno na białym zapisane, że ten typ serów może być legalnie importowany. To bardzo pozytywne wiadomość dla francuskiej i europejskiej branży mleczarskiej” – powiedział Marion.

Wiadomości o zniesieniu embargo na sery w Chinach przyniosą wyraźną ulgę także producentom serów oznaczanych przez unijne etykiety geograficzne (GI). W czerwcu Bruksela i Pekin zgodziły się wzajemnie chronić 200 producentów z listy GI. Po 100 producentów z obu stron zostało wybranych w celu zwiększenia uznania ich marki, a w efekcie tego dla rozwoju ich możliwości handlowych.

Izba Handlowa Unii Europejskiej w Chinach już wcześniej informowała, że ​​trwają prace nad aktualizacją krajowych chińskich standardów bezpieczeństwa żywności. Nie jest natomiast jasne, dlaczego wprowadzono zakaz.

W Chinach doszło do licznych skandalów wokół przypadków łamania przepisów o bezpieczeństwie żywności, ale produkty zachodnie są powszechnie postrzegane jako dostosowane do wyższych standardów.

Produkty mleczarskie nie są ważną częścią chińskiej diety. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję wzrostową w spożyciu serów takich jak mozzarella.

Charakterystycznie smakujący ser pleśniowy jest zwykle dostępny tylko w restauracjach oraz sklepach skierowanych głównie do obcokrajowców.