UE wciąż przoduje na rynku rolno – spożywczym

pole uprawne / źródło: Flickr [hillman54]

Jak podaje w swoim raporcie za 2017 r. Komisja Europejska, UE pozostaje światowym liderem w eksporcie produktów rolno-spożywczych. Wynik ten jest lepszy o 3,6 proc. w porównaniu do 2016 r. 

 

Eksport z Unii Europejskiej w porównaniu do roku wcześniejszego wzrósł o 138 mld euro, czyli 5,1 proc., a import o 117 mld euro, co oznacza wzrost o 4,6 proc.

Jednak KE studzi powszechny entuzjazm i ostrzega przed możliwymi zagrożeniami dla rynku rolno-spożywczego w UE, takimi jak „rosnący protekcjonizm” w Stanach Zjednoczonych, czy zaburzenie równowagi rynkowej spowodowane zbliżającym się brexitem.

Raport wskazuje też na pozytywne prognozy dla rynku europejskiego, takie jak wzrost liczby ludności na świecie, czy zmiany w preferencjach i sposobie żywienia. Skorzystają na tym europejscy producenci, którzy zatrudniają już 7,5 proc. wszystkich pracowników UE (łącznie to 44 mln).

Lider zarówno w eksporcie, jak i imporcie

Pod względem zarówno eksportu, jak i importu, tuż za UE plasują się w rankigach Stany Zjednoczone, a następnie Brazylia, Chiny i Kanada. Dobrą sytuację na rynku rolno-spożywczym UE zawdzięcza według raportu niedawno zawartym umowom o wolnym handlu z Japonią, Kanadą i Meksykiem. Jak twierdzi komisarz ds. Rolnictwa Phil Hogan, owe porozumienia handlowe „umożliwiają europejskim rolnikom i producentom żywności wykorzystanie w pełni możliwości jakie daje rynek międzynarodowy”.

UE przedstawiła szczegóły umów handlowych wynegocjowanych z Japonią i Singapurem

To dwa najambitniejsze jak dotąd porozumienia o wolnym handlu zawarte przez Unię Europejską z zewnętrznymi partnerami. Komisja Europejska liczy na ich szybkie zatwierdzenie i podpisanie. Aby uniknąć poślizgów jakie pojawiły się w przypadku umowy CETA z Kanadą, KE zastosowała rozwiązanie, …

W końcu po pięciu latach wzrósł też eksport do Rosji, który spadł po tym jak Moskwa nałożyła embargo na wiele produktów spożywczych z Europy. Była to odpowiedź na sankcje nałożone przez UE na Rosję po aneksji Krymu.

Putin w Wiedniu: "Sankcje szkodzą UE i Rosji"

Rosyjski prezydent udał się z oficjalną wizytą do Austrii. Przekonywał tam do zniesienia nałożonych na Rosję po aneksji Krymu unijnych sankcji, ale jednocześnie zapewniał, że nie zaszkodziły one mocno jego krajowi.
 
To pierwsza oficjalna podróż Władimira Putina od czasu, gdy w …

Jak przyznaje Hogan, „sukces rynku rolno-spożywczego jest związany przede wszystkim z reformami w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej, które pozwalają producentom europejskim być ważnym graczem na rynku międzynarodowym”. Komisarz podkreśla też, że produkty pochodzące z europejskiego rolnictwa cieszą się dobrą opinią na całym świecie – są bezpieczne, bogate w składniki odżywcze i dobrej jakości.

Komisja Europejska pod ostrzałem krytyki po ogłoszeniu nowych propozycji dot. Wspólnej Polityki Rolnej

1 czerwca Komisja Europejska ogłosiła propozycje dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027, co wywołało dużą falę krytyki ze strony rolników i organizacji ekologicznych. Negatywną reakcję wzbudza przede wszystkim obniżenie budżetu, oddanie państwom członkowskim zbyt dużej swobody oraz …

Jaki jest polski wkład?

Nie tylko UE ma powody do dumy z sytuacji na rynku rolno-spożywczym. Systematycznie rośnie też eksport z samej Polski. Według danych Eurostatu, w samych pierwszych trzech kwartałach 2017 r. wysłaliśmy za granicę produkty rolno-spożywcze o wartości niemal 20 mld euro, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Co prawda najwięcej polskich produktów trafia do krajów Unii Europejskiej, ale ważnymi partnerami są też Algieria, Arabia Saudyjska, Chiny, Egipt, Izrael czy Wietnam.