UE oficjalnie zezwala na przejęcie Monsanto przez Bayer

źródło: Flickr

W środę (21 marca) Komisja Europejska warunkowo zatwierdziła planowane przejęcie Monsanto przez Bayer. Dzięki transakcji wartej 62,5 mld dolarów Bayer stanie się największym na świecie producentem nasion i chemii dla rolnictwa, jak podaje AgroNews.

 

Zgoda ze strony Komisji Europejskiej jest dużym sukcesem i kolejnym ważnym krokiem w całym procesie – podkreślił Werner Baumann, prezes Bayer.

– Wspólnie z Monsanto chcemy wesprzeć rolników na całym świecie w uprawach bardziej pełowartościowej żywności w sposób bardziej zrównoważony, z korzyścią zarówno dla konsumentów, jak i dla środowiska naturalnego. Dotychczas zgody na transakcję udzieliła ponad połowa z około 30 organów regulacyjnych na całym świecie (w tym w Brazylii i Chinach) – dodał Baumann.

Komisja Specjalna UE obiecuje większą przejrzystość w stosowaniu pestycydów

W poniedziałek (12 marca) pracę rozpoczęła Komisja Specjalna Parlamentu Europejskiego ds. Wydawania Zezwoleń na Wprowadzenie do Obrotu Środków Ochrony Roślin – w skrócie PEST. Komisja złożona z 30 parlamentarzystów ma teraz dziewięć miesięcy na zwiększenie przejrzystości procesu zezwolenia na …

Na zakup musi się jeszcze zgodzić urząd antymonopolowy w USA. Jeśli do tego dojdzie, w wyniku transakcji wartej 62,5 mld dolarów Bayer stanie się największym na świecie producentem nasion i chemii dla rolnictwa.

W związku z przejęciem Monsanto, Bayer został zobowiązany do zbycia niektórych obszarów swojej działalności, m.in. globalnego działu nasiennictwa upraw polowych i warzyw, platformy badawczo-rozwojowej dotyczącej pszenicy hybrydowej, działu glufosynatu amonu oraz niektórych herbicydów na bazie glifosatu w Europie. Zamiar ich kupna zadeklarował BASF.