To ostatnia szansa na walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi – ostrzega deputowany Parlamentu Europejskiego

De Castro: „Jeśli nie otrzymamy mandatu do zmian w przyszłym tygodniu, zapomnijmy o tej dyrektywie"

De Castro: „Jeśli nie otrzymamy mandatu do zmian w przyszłym tygodniu, zapomnijmy o tej dyrektywie" [Komisja Europejska]

W przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie w  Parlamencie Europejskim nad proponowaną dyrektywą w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych (UTP). Ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ w przypadku braku zatwierdzenia dyrektywy może zabraknąć obecnemu parlamentowi czasu na przyjęcie odpowiedniego prawodawstwa- ostrzega europoseł z Paolo De Castro(S&D), który pilotuje sprawę dyrektywy.

 

Eurodeputowany powiedział portalowi EURACTIV, że unijni prawodawcy powinni działać szybko. „Bo jeśli stracimy czas, stracimy tą okazję – to klienci dalej będą oszukiwani” – podkreślił Paolo De Castro. „Jeśli nie otrzymamy mandatu do zmian w przyszłym tygodniu, zapomnijmy o tej dyrektywie” – dodał.

Propozycje Komisji

Komisja Europejska przedstawiła w kwietniu tego roku swoje długo oczekiwane wnioski dotyczące dyrektywy mającej na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności. Rolnicy w UE twierdzą, że otrzymują średnio 21 proc.zysku z produktów rolnych, podczas gdy 28 proc. trafia do przetwórców, a 51 proc. do detalistów.

Eksperci biją na alarm: Przełowienie Bałtyku musi się zakończyć

W dniu dzisiejszym odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH w Luksemburgu, podczas którego podjęte zostaną ostateczne decyzje w sprawie bałtyckich limitów połowowych na 2019 rok.
 

Miesiąc później w Brukseli odbędzie się to samo posiedzenie na temat wysokości …

Włoski eurodeputowany wyjaśnił, że jeśli projekt uchwały nie zostanie przyjęty w przyszłym tygodniu, to następna sesja parlamentu odbędzie się dopiero w listopadzie, co oznacza, że ​​rozmowy trójstronne będą mogły rozpocząć się dopiero w grudniu, w ostatnich dniach austriackiej prezydencji.

„Będziemy zatem musieli rozpocząć od zera rozmowy z nową rumuńską prezydencją, a ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego przed wyborami odbędzie się w marcu” – podkreśla De Castro. Niedawno komisja rolnictwa PE zatwierdziła projekty wniosków w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych 38 głosami za, przy 4 głosach przeciwnych i 2 wstrzymujących się.

Komisja ds. rolnych w PE przeciwna cięciom w WPR

Posłowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim (AGRI) odrzucili w swojej opinii przygotowanej dla Komisji Budżetowej (BUDG) możliwe cięcia we Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 r. Wskazali przy tym na wiele nowych wyzwań, przed jakimi stoją rolnicy …

Projekt dyrektywy zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej, której celem jest uzyskanie zgody unijnych prawodawców na negocjacje z ministrami państw członkowskich UE. „Mam wielką nadzieję, że zdecydowana większość będzie głosować za wnioskami komisji rolnej. Ponad 85 proc głosowało za, co oznacza, że ​​powinna zaistnieć znaczna większość nawet podczas głosowania na sesji plenarnej „- powiedział De Castro.

De Castro powiedział, że współpracował z prezydencją austriacką nad przyspieszeniem procedur. Austriacy zaplanowali już trzy posiedzenia trójstronne; pierwsze tydzień po głosowaniu, a drugie i trzecie w trakcie kolejnych sesji PE – 7 i 21 listopada.

Znaleźć kompromis

De Castro wyjaśnił, że chociaż Komisja Europejska wskazała w dyrektywie na 8 rodzajów nieuczciwych praktyk, PE proponuje aż 58. „Są pewne poprawki, które zbyt daleko idą w porównaniu z pierwotną propozycją władzy wykonawczej UE. Moglibyśmy dodać trochę więcej punktów i mam nadzieję, że Rada je uwzględni, ale nie musi to być aż 58 punktów” – powiedział włoski europoseł.

KE przedstawiła nową strategię na rzecz biogospodarki

Przedstawiony w Brukseli przez Komisję Europejską plan ma służyć nie tylko rozwojowi zrównoważonej biogospodarki, ale także budowie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), co jest szerszym planem KE. Efektami wdrożenia strategii mają być m.in. zmniejszenie zużycia paliw kopalnych oraz bardziej ekologiczne …

„To jest powód, dla którego przygotowujemy poprawki kompromisowe (CA) i mamy spore wsparcie frakcji politycznych w PE” – dodał, zauważając, że wszyscy kontrsprawozdawcy wspierają CA.

Dzięki tym wnioskom UE zmierza do skorygowania nierównowagi w łańcuchu dostaw żywności stworzonej przez dużych operatorów przeciwko partnerom handlowym o słabszej pozycji przetargowej, jak np. indywidualni rolnicy.Jednak kilku posłów do PE, rolnicy i przemysł naciskają na to, aby wszyscy dostawcy, w tym duże firmy wielonarodowe, zostały włączone w ramy dyrektywy.  Sprzeciwiają się temu duzi sprzedawcy.